Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Tarif transport produs defect in perioada de garantie.
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Tarif transport produs defect in perioada de garantie.

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire. Am comandat un produs online care s-a defectat in perioada de garantie. Am luat legatura cu firma de la care l-am achizitionat, mi-au acceptat produsul pentru reparare, dar ma pun pe mine sa platesc transportul produsului defectat in perioada de garantie. Am incercat sa le explic ca nu este legal asa ceva, dar sustin ca asta este politica firmei lor. Va rog sa ma ajutati cu lamurirea acestei situatii. Este legal sa imi ceara plata transportului unui produs aflat in perioada de garantie? Va rog sa imi dati si un cadru legislativ. Multumesc.
juridic_cas, utilizator
Bună ziua,

Potrivit art. 12 alin. (1) lit. a) din OUG 140/2021: „Reparațiile sau înlocuirile se efectuează cu respectarea următoarelor condiții: fără costuri.

Iar la art. 2 pct. 9 din OUG 140/2021 se specifică că „fără costuri” înseamnă: „fără costurile necesare suportate pentru a aduce bunurile în conformitate, în special costul expedierii prin poștă, al transportului, al forței de muncă sau al materialelor.

Prin urmare, nu este legal să vi se solicite achitarea transportului pentru repararea produsului defectat în perioada de garanție.

De asemenea, „politica firmei” nu poate fi deasupra legalității.
Multumesc pentru raspuns!O zi frumoasa!
Daca sunteti persoana fizica, va puteti adresa protecției consumatorului daca si dupa ce le dati textul de lege, o vor ține tot cu politica...