Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bina ziua! In cazul contractului de arenda daca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bina ziua! In cazul contractului de arenda daca arendatorul a ...

Bina ziua! In cazul contractului de arenda daca arendatorul a decedat si unul din mostenitori (fara a fi dezbatuta mostenirea) notifica primaria si arendasul rezilierea contractului acest lucru este corect? Primaria poate face rezilierea contrctului?
Bună ziua,

1. Contractul de arendă se încheie între arendator și arendaș. Prin urmare, Primăria nu poate rezilia contractul întrucât nu este parte în contract.
2. Potrivit art. 1850 Cod civil, contractul de arendare încetează (de drept) prin decesul arendașului, nu al arendatorului.