Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arendă
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arendă

Cum se reziliază contractul de arendă al terenului arabil?
De ce doriti rezilierea contractului de arendare si pe ce perioada este incheiat?
Am primit terenul din mostenire acum, pamantul era in arenda fictiva pe numele unui frate care a renuntat la mostenire.
Ce inseamna arenda fictiva?
Arendă fictivă. Contractul de arendă era încheiat de familia fratelui meu, dar pământul era în proprietatea tatălui decedat. Acum, la dezbaterea moștenirii, eu am dobândit prin moștenire tot pământul. Nu e normal să reziliez contractul? Cum se procedează?
NU, nu este normal sa-l reziliati, decat pentru neexecutare culpabila, in caz contrar contractul de arendare inceteaza numai la data expirarii lui si daca notificati arendasul inainte de expirarea termenului prevzut in contract. De aceea v-am intrebat pe ce perioada este incheiat contrctul.