avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua! Astazi am fost implicat intr-un accident ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua! Astazi am fost implicat intr-un accident rutier. Vinovatul ...

Buna ziua! Astazi am fost implicat intr-un accident rutier. Vinovatul nu a acordat prioritate in sens, a lovit o masina ce se afla deja in sens si masina mea. Am constatat ca am ITP-ul expirat de 2 zile, dar masina are dauna totala. Voi fi despagubit?
Cel mai recent răspuns: Laszlo Bicsak , Alte profesii 11:22, 11 Iunie 2023
Da, nu are nici o relevanță.
In speta sunt 2 situatii distincte evenimentul rutier cu pagube materiale si lipsa ITP
Conform regulamentului de circulatie ,asiguratorii apreciaza ca vehiculele pot sa se deplaseze pe drumurile publice daca detin . ITP valabil.
Daca nu detine ITP-ul valabil = nu are drept de circulatie pe drumurile publice.
Cand I.T.P este expirat, implicit asigurarea obligatorie nu-si mai produce efecte,deoarece asigurarea RCA nu se poate face daca autovehiculul nu corespunde din punct de vedere tehnic. respectiv fara ITP valabil
Proprietarul vehiculului cu ITP expirat,pe langa retinerea talonului , amenda plus punctele de penalizare va trebui sa-si faca I.T.P-ul doar la R.A.R, unde tariful este dublu fata de celelalte societati acreditate sa efectueze ITP

RCA este valabil și acoperă evenimentele indiferent de valabilitate ITP. Există hotărâre în acest sens.
ynocentta a scris:

In speta sunt 2 situatii distincte evenimentul rutier cu pagube materiale si lipsa ITP
Conform regulamentului de circulatie ,asiguratorii apreciaza ca vehiculele pot sa se deplaseze pe drumurile publice daca detin . ITP valabil.
Daca nu detine ITP-ul valabil = nu are drept de circulatie pe drumurile publice.
Cand I.T.P este expirat, implicit asigurarea obligatorie nu-si mai produce efecte,deoarece asigurarea RCA nu se poate face daca autovehiculul nu corespunde din punct de vedere tehnic. respectiv fara ITP valabil
Proprietarul vehiculului cu ITP expirat,pe langa retinerea talonului , amenda plus punctele de penalizare va trebui sa-si faca I.T.P-ul doar la R.A.R, unde tariful este dublu fata de celelalte societati acreditate sa efectueze ITP


~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

accident cu itp expirat dana7711 dana7711 Sambata intr un sens giratoriu eu cedand trecerea altu din spate poc in mine. Am incheiat o intelegere amiaila.Treaba e ca eu am ITP expirat. Azi am fost la ... (vezi toată discuția)
Accident unu fara itp altu fara rca, cine e vinovat?? razvan007 razvan007 in cazul unui accident intre o persoana care nu are itp valabil si care loveste o masina care nu are rca, pe un drum public, cine e vinovat?? mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Certificat de inmatriculare retinut vsg vsg buna ziua ,aqm si eu o dilema.mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare pt expirarea valabilitatii itp,in urma caruia a,m primit o dovada care din ... (vezi toată discuția)