Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua! Astazi am fost implicat intr-un accident ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua! Astazi am fost implicat intr-un accident rutier. Vinovatul ...

Buna ziua! Astazi am fost implicat intr-un accident rutier. Vinovatul nu a acordat prioritate in sens, a lovit o masina ce se afla deja in sens si masina mea. Am constatat ca am ITP-ul expirat de 2 zile, dar masina are dauna totala. Voi fi despagubit?
Da, nu are nici o relevanță.
In speta sunt 2 situatii distincte evenimentul rutier cu pagube materiale si lipsa ITP
Conform regulamentului de circulatie ,asiguratorii apreciaza ca vehiculele pot sa se deplaseze pe drumurile publice daca detin . ITP valabil.
Daca nu detine ITP-ul valabil = nu are drept de circulatie pe drumurile publice.
Cand I.T.P este expirat, implicit asigurarea obligatorie nu-si mai produce efecte,deoarece asigurarea RCA nu se poate face daca autovehiculul nu corespunde din punct de vedere tehnic. respectiv fara ITP valabil
Proprietarul vehiculului cu ITP expirat,pe langa retinerea talonului , amenda plus punctele de penalizare va trebui sa-si faca I.T.P-ul doar la R.A.R, unde tariful este dublu fata de celelalte societati acreditate sa efectueze ITP

RCA este valabil și acoperă evenimentele indiferent de valabilitate ITP. Există hotărâre în acest sens.
ynocentta a scris:

In speta sunt 2 situatii distincte evenimentul rutier cu pagube materiale si lipsa ITP
Conform regulamentului de circulatie ,asiguratorii apreciaza ca vehiculele pot sa se deplaseze pe drumurile publice daca detin . ITP valabil.
Daca nu detine ITP-ul valabil = nu are drept de circulatie pe drumurile publice.
Cand I.T.P este expirat, implicit asigurarea obligatorie nu-si mai produce efecte,deoarece asigurarea RCA nu se poate face daca autovehiculul nu corespunde din punct de vedere tehnic. respectiv fara ITP valabil
Proprietarul vehiculului cu ITP expirat,pe langa retinerea talonului , amenda plus punctele de penalizare va trebui sa-si faca I.T.P-ul doar la R.A.R, unde tariful este dublu fata de celelalte societati acreditate sa efectueze ITP

~ Conținut șters la cerere ~