Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. Dacă ai 3 copii în întreținere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. Dacă ai 3 copii în întreținere alocatia de stat ...

Bună ziua. Dacă ai 3 copii în întreținere alocatia de stat diferă în funcție de câți copii ai sau rămâne aceeași stabilită prin lege (fac referire la indicele de referință socială)
Rămâne aceeași stabilită prin lege. Alocația de stat pentru copii este stabilită în cuantum lunar, în funcție de vârstă.

Alocațiile primite pentru copii sunt de:
683 de lei - pentru copiii cu vârsta de până la doi ani (sau de până la trei ani, în cazul copiilor cu dizabilități);

277 de lei - pentru copiii cu vârsta între doi și 18 ani (precum și pentru tinerii de peste 18 ani care urmează cursurile liceale sau profesionale);

683 de lei - pentru copiii cu dizabilități cu vârsta între trei și 18 ani.