Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatiile proprietarului la inchiriere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatiile proprietarului la inchiriere

Buna ziua,

Am inchiriat de curand un apartament ( care este proprietatea parintilor mei, deci nu este pe numele meu) si atunci cand am anuntat administratorul blocului ca s-a mutat cineva in apartament, specificandu-i ca ii voi aduce o copie dupa buletin, acesta mi-a spus ca este obligatia mea sa ii fac noii chiriase viza de flotant.

Acum, sunt curioasa, pentru ca nu imi pot sa seama din toate raspunsurile de aici, inteleg ca sunt obligata, legal sa fac un contract de inchiriere, dar sunt obligata si sa ii fac viza de flotant sau este doar ceva optional?

Multumesc anticipat.
danielamrom a scris:

acesta mi-a spus ca este obligatia mea sa ii fac noii chiriase viza de flotant.

Afirmatia administratorului de imobil este eronata,deoarece calitatea dv de fiica a proprietarilor nu va permite sa ii faceti noii chiriase viza de flotant
Viza de flotant=de resedinta poate fi acordata la cererea solicitantului,numai cu acordul proprietarului de drept al imobilului,respectiv parintii dv
Potrivit art. 30 din Ordonanta de Urgenta nr. 97/2005, resedinta se inscrie in actul de identitate la cererea persoanei fizice care locuieste mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinta secundara.
Mentiunea de stabilire a resedintei se acorda pentru perioada solicitata, dar nu mai mare de un an, si are valabilitate pe timpul cat persoana locuieste in mod efectiv la adresa declarata ca resedinta.
Pentru inscrierea resedintei solicitantul va completa cererea pentru stabilirea resedintei, pe care o va depune impreuna cu actul sau de identitate si cu unul dintre documentele
1) acte încheiate în condiţiile de validitate prevăzute de legislaţia română în vigoare, privind titlul locativ;
2) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul dintre documentele prevăzute la pct 1
3) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifică existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata
Serviciul public comunitar de evidenta a persoanei pe raza caruia se afla ultimul domiciliu inscris in actul de identitate al solicitantului este obligat sa comunice la cererea cetatenilor romani, in termen de doua zile lucratoare, datele referitoare la domiciliile avute in Romania de catre solicitant si orice mentiune privind starea civila, aflate in evidenta acestuia
Persoana care gazduieste o alta persoana, in mod neintrerupt, pe o perioada mai mare de 30 de zile, cu exceptia situaţiilor prevăzute la art. 31 alin. (2) lit. a) din OG nr. 97/2005 are obligatia de a anunta politia sau serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la locul unde este situat imobilul.
Nu aveti de ce sa duceti coipia buletinului chiriasei asociatiei de proprietari.Ma indoiesc de faptul ca asociatia este operator de date cu caracter personal.Pentru linistea dv, este de preferat sa o luati in spatiu pe persoana care sta in chiririe sau sa ii faceti viza de flotant. Depinde ce va doriti si dv,
Ce riscuri apar in momentul când iau în spațiu pe cineva mă refer in momentul când au la banca rate și nu le plătesc pot fi executat eu ?

Olga Tanasa a scris:

Nu aveti de ce sa duceti coipia buletinului chiriasei asociatiei de proprietari.Ma indoiesc de faptul ca asociatia este operator de date cu caracter personal.Pentru linistea dv, este de preferat sa o luati in spatiu pe persoana care sta in chiririe sau sa ii faceti viza de flotant. Depinde ce va doriti si dv,

Ce treaba are luarea in spatiu cu executarea silita pentru datorii ? Cel in culpa poate despagubi cu veniturile si proprietatile personale. Locuinta are un alt proprietar.