Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua! Facturile de gaz sau energie emise de un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua! Facturile de gaz sau energie emise de un furnizor ...

Buna ziua! Facturile de gaz sau energie emise de un furnizor privat in baza unui contract cu un consumator sunt titluri executorii? Exista practica in instanta pe acest subiect?
Maria CC, utilizator
Bună ziua,

Sunt titluri executorii numai facturile emise pentru serviciile de utilități publice, prevăzute de Legea nr. 51/2006 (alimentarea cu apă, canalizarea și epurarea apelor uzate, procesarea apelor uzate din cadrul unităților administrativ-teritoriale printr-un serviciu public inteligent alternativ, colectarea, canalizarea și evacuarea apelor pluviale, alimentarea cu energie termică în sistem centralizat, salubrizarea localităților, iluminatul public, alimentarea cu gaze naturale, transportul public local de călători).