Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Buna dim tuturor! Din experienta dv., se poate incheia ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Buna dim tuturor! Din experienta dv., se poate incheia un contract ...

Buna dim tuturor! Din experienta dv., se poate incheia un contract de asistenta juridica si reprezentare la distanta, prin telefon? Fara sa se vada, ori sa se cunoasca/stie. Chiar dintr-o tara in alta. Care sunt limitele? Multumesc.
Se poate PRIN EMAIL SAU FAX in forma scrisa. In caz contrar, se poate si verbal daca acordul dintre parti este stabilit telefonic atunci achitati onorariul comunicat de avocat si care va fi menţionat în cuprinsul contractului inregistrat de avocat la distanta, achitarea acestui onorariu semnificând acceptarea contractului de către client conf art.121 din Statutul profesiei de avocat adoptat prin Hotărârea nr. 64/2011 a Uniunii Nationale a BAROURILOR DIN ROMÂNIA, Publicata în MONITORUL OFICIAL nr. 898 din 19 decembrie 2011
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Stima! Dar se poate ca acest contract sa curprinda clauze detaliate cat timp este verbal, Sa reprezinte intocmai vointa mea fara a-mi purta semnatura? Multumesc!