Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA la devenire plator TVA, in conditiile in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA la devenire plator TVA, in conditiile in care codul TVA este anulat din oficiu

Buna ziua,

doresc sa va cer ajutorul cu un raspuns pentru urmatoarea situatie : SC neplatitaore de TVA achizitioneaza un autoturism din Belgia. Inainte de achizitie se solicita cod special de TVA pt achizitii intracomunitare. Pt aceasta achizitie SC plateste TVA in Romania.
La cateva luni distanta de aceasta achiztie intracomunitara, SC depaseste plafonul de TVA, devenind astfel platitoare de TVA in Romania.
Insa, codul de TVA ii este anulat din oficiu, deoarece Asociatul unic si administrator are fapte inscrise in cazier .
In aceasta situatie, se face ajustare de TVA la stocul de marda pe care SC il are, si la auto achizitionat anterior?

Multumesc pt eventualele raspunsuri!
george-neagu, moderator
nu pt ca avand codul anulat , doar cand va vinde marfa va fi obligata sa colecteze TVA , sa-l declare prin D311 si sa-l plateasca la bugetul de stat , iar pt auto nu pentru ca deja a achitat TVA cand l-a achizitionat . ( fara sa isi deduca fiind neplatitor de TVA atunci ).