avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Aș dori să aflu dacă asociația de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Aș dori să aflu dacă asociația de propietari ...

Bună ziua,
Aș dori să aflu dacă asociația de propietari procedează legal cu plata hidroizolației de pe acoperițul scării, făcută pe jumătate din acoperiș, plata impunându-se doar pe un tronson de scara iar ceilalți locatari de pe tronsonul celălalt nu plătesc deloc având în vedere că se izolează pe suprafața a două apartamente și jumătate din suprafața uscătorului. Menționez că sunt propietara unui apartament aflat la etajul 2. Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
De legal e legal, dacă plătesc doar cei de pe tronsonul respectiv, însă tehnic e greșit, hidroizolatia trebuie executată pe toată suprafața.
Ultima modificare: Marți, 27 Iunie 2023
latka, moderator
Dar acoperișul nu se consideră suprafață comună și propietarii de apartamente nu dețin o cotă parte din acoperișul scării? Nu era necesar ca administratorul să ne ceară acordul, să se facă o listă cu semnăturile locatarilor pentru a demara lucrarea?
Explicați ceva mai amănunțit pe ce tronson locuiți. Nu se înțelege din ce motiv sunteți nemulțumită.
Bună ziua,
Nemulțumirea mea este legată de faptul că nu am consultați cu privire la această lucrare, pur și simplu am fost puși în fața faptului împlinit, domnul președinte și administrator nu ar trebui să se bazeze pe locatari pentru plata lucrării? Ei doar au pus un afiș pe geamul ușii de la scară și atât, nu trebuia să aibă loc o adunare generală pentru a fi informați și a vota pentru lucrare?
V-am pus o întrebare simpla, de ce nu răspundeți? Ca sa va poată răspunde cineva, în mod concret . Pe ce tronson locuiți, cel unde s-a făcut hidroizolatia sau celalalt ?

veronicavera a scris:

Bună ziua,
Nemulțumirea mea este legată de faptul că nu am consultați cu privire la această lucrare, pur și simplu am fost puși în fața faptului împlinit, domnul președinte și administrator nu ar trebui să se bazeze pe locatari pentru plata lucrării? Ei doar au pus un afiș pe geamul ușii de la scară și atât, nu trebuia să aibă loc o adunare generală pentru a fi informați și a vota pentru lucrare?

Alte discuții în legătură

Buna seara. avem la bloc urmatoarea situatie . s-a schimbat la ... caradis caradis Buna seara. Avem la bloc urmatoarea situatie . S-a schimbat la o scara o coloana de apa calda si rece pe un tronson. Administratorul a repartizat cheltuiala ... (vezi toată discuția)
Comitetul a decis ca reparația țevii de scurgere a apei menajere să fie plătită doar de proprietarii afectați. e legală această hotărâre? vic010923 vic010923 Cum se procedează în cazul în care la un bloc de 4 etaje, 3 scări, la scara la care este fisurata țeava de scurgere a apei menajere, undeva intre etajele ... (vezi toată discuția)
Hidroizolatie terasa bloc Danleo Danleo Buna seara, Pentru realizarea unei hidroizolatii terasa bloc, este normal ca presedintele asociatiei de proprietari sa puna pe lista de plata pentru ... (vezi toată discuția)