Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Aș dori să aflu dacă asociația de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Aș dori să aflu dacă asociația de propietari ...

Bună ziua,
Aș dori să aflu dacă asociația de propietari procedează legal cu plata hidroizolației de pe acoperițul scării, făcută pe jumătate din acoperiș, plata impunându-se doar pe un tronson de scara iar ceilalți locatari de pe tronsonul celălalt nu plătesc deloc având în vedere că se izolează pe suprafața a două apartamente și jumătate din suprafața uscătorului. Menționez că sunt propietara unui apartament aflat la etajul 2. Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
De legal e legal, dacă plătesc doar cei de pe tronsonul respectiv, însă tehnic e greșit, hidroizolatia trebuie executată pe toată suprafața.
latka, moderator
Dar acoperișul nu se consideră suprafață comună și propietarii de apartamente nu dețin o cotă parte din acoperișul scării? Nu era necesar ca administratorul să ne ceară acordul, să se facă o listă cu semnăturile locatarilor pentru a demara lucrarea?
Explicați ceva mai amănunțit pe ce tronson locuiți. Nu se înțelege din ce motiv sunteți nemulțumită.
Bună ziua,
Nemulțumirea mea este legată de faptul că nu am consultați cu privire la această lucrare, pur și simplu am fost puși în fața faptului împlinit, domnul președinte și administrator nu ar trebui să se bazeze pe locatari pentru plata lucrării? Ei doar au pus un afiș pe geamul ușii de la scară și atât, nu trebuia să aibă loc o adunare generală pentru a fi informați și a vota pentru lucrare?
V-am pus o întrebare simpla, de ce nu răspundeți? Ca sa va poată răspunde cineva, în mod concret . Pe ce tronson locuiți, cel unde s-a făcut hidroizolatia sau celalalt ?

veronicavera a scris:

Bună ziua,
Nemulțumirea mea este legată de faptul că nu am consultați cu privire la această lucrare, pur și simplu am fost puși în fața faptului împlinit, domnul președinte și administrator nu ar trebui să se bazeze pe locatari pentru plata lucrării? Ei doar au pus un afiș pe geamul ușii de la scară și atât, nu trebuia să aibă loc o adunare generală pentru a fi informați și a vota pentru lucrare?