Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oblgativitatea reprimirii salariatului pe acelasi post?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oblgativitatea reprimirii salariatului pe acelasi post?

Buna ziua!
Am un caz : un sal care a beneficiat de indemnizatie pt crestere copil pana la varsta de doi ani .Pe 15.11.2006 copilul implineste 2 ani iar eu sunt obligata sa-l reprimesc la munca.Dar postul in care era incadrat nu este vacant ...ce fac?ii pot oferii alt post..care este vacant in firma?..cadru legal ...va rog.....am cautat si nu gasesc
Iata care sunt reglementarile cu privire la "concediu crestere copil"

• Legea nr. 19 din 17 martie 2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000.

• Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.074 din 29 noiembrie 2005.

• Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005.

• Hotararea Guvernului nr. 1.825 din 22 decembrie 2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 7 din 4 ianuarie 2006.

• Hotararea Guvernului nr. 1.766 din 22 decembrie 2005 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.182 din 28 decembrie 2005.

• Hotararea Guvernului nr. 1.767 din 22 decembrie 2005 privind stabilirea cuantumului lunar al alocatiei de stat pentru copii, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.182 din 28 decembrie 2005.

Hotararea Guvernului nr. 537 din 7 aprilie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 378 din 29 aprilie 2004.

• Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 96 din 14 octombrie 2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 750 din 27 octombrie 2003, aprobata cu modificari prin Legea nr. 25 din 5 martie 2004, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 214 din 11 martie 2004.

Legea nr. 210 din 31 decembrie 1999 a concediului paternal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 654 din 31 decembrie 1999.

• Legea nr. 61 din 22 septembrie 1993 privind alocatia de stat pentru copii, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 56 din 8 februarie 1999.

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44 din 14 iunie 2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului si a Legii nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 545 din 23 iunie 2006.

• Hotararea Guvernului nr. 1.025 din 9 august 2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 704 din 17 august 2006.

Sper ca n-am omis una importanta.

In alta ordine de idei, potrivit legii sunteti obligat sa reprimiti angajatul. Daca pe acel post este angajata o persoana cu contract nedetrminat, atunci trebuie sa-i oferiti un alt post in cadrul firmei conform pregatirii profesionale si studiilor.
Daca retin bine, nu aveti dreptul de a concedia un angajat reintors din CCC pe o perioada de 9 luni. (gasiti informatia 100% corecta in Hotararea Guvernului nr. 537 din 7 aprilie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca)

Sper ca informatiile va vor ajuta.