Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiune drepturi. Fiica mea a detinut in indiviziune o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiune drepturi. Fiica mea a detinut in indiviziune o cota de ...

Cesiune drepturi.
Fiica mea a detinut in indiviziune o cota de 1/2 dintr-un imobil (constructii + teren), cealalta cota de 1/2 din imobil fiind detinuta de o alta persoana (deci, 2 proprietari). In urma procesului de iesire din indiviziune, a primit un lot (constructii + teren) in proprietate individuala exclusiva. Fiind vorba de o dezmembrare, trebuie intocmite cartile funciare individuale pentru ambele loturi rezultate dupa iesirea din indiviziune, dar celalalt proprietar refuza sa colaboreze pentru intocmirea cartilor funciare. Recent, celalalt proprietar si-a manifestat interesul pentru a cumpara lotul de proprietate al fiicei mele. Pentru a evita intocmirea cartii funciare, as dori ca fiica mea sa cesioneze celeilalte parti (celalalt proprietar), contra cost, drepturile si obligatiile ce ii revin din sentinta civila de iesire din indiviziune. Deci, celalalt proprietar ar substitui-o pe fiica mea.
Intrebarea mea este daca aceasta cesiune de drepturi din sentinta civila presupune plata unor obligatii fiscale pentru fiica mea si daca acest contract de cesiune cesiune trebuie trecut in Declaratia Unica (pentru veniturile obtinute din cesiune).
Multumesc !
Nu se poate.
Procesul s-a terminat. Nu mai exista niciun drept din sentința civila. Exista bunurile care i-au fost atribuite la partaj.
Iar bunurile respective nu pot fi dezmembrate fără intabulare și fără sa aibă Carte Funciara.