Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta ...

Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta si statele sa fie intocmite cu 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana ? Mentionez ca in CIM este trecut 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana
Este trecut doar asa cum v'am scris eu fara repartizarea duratei

Cornel Vasile a scris:

Trebuia mentionat in c.i.m. si repartizarea duratei .. nu numai , mentiunea inegal.

Aveti asa ceva? .. daca nu, atunci trebuie incheiat act aditional pentru repartizarea timpului de munca.

Imi puteti preciza unde gasesc textul de lege care specifica ca trebui incheiat act aditional pt schimbarea programului de munca sau ca trebui mentionat in CIM programul inegal ? Angajatorul refuza sa incheie act aditional si vreau sa.i demonstrez ca greseste.

max36 a scris:

Este trecut doar asa cum v'am scris eu fara repartizarea duratei

Cornel Vasile a scris:

Trebuia mentionat in c.i.m. si repartizarea duratei .. nu numai , mentiunea inegal.

Aveti asa ceva? .. daca nu, atunci trebuie incheiat act aditional pentru repartizarea timpului de munca.

art.17 C.mun.
..
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.

art.118 C.mun.
(1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.
Va mulțumesc, sa aveti o zi buna si o luna răcoroasă.

Cornel Vasile a scris:

art.17 C.mun.
..
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.

art.118 C.mun.
(1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.