Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lipsa vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lipsa vechime

Buna seara,
De curand mi-am facut cont online pe CNPP de unde mi-am scos stagiile de cotizare.
Am constatat ca imi lipseste perioada cu stagiile lunare de cotizare de la primul angajator care mi-a facut carnetul de munca, respectiv vechimea de 1 an si jumatate (perioada 2005-2006).
Mentionez ca nu mai am contractul de munca si nici alte documente de atunci, ci doar dovada din carnetul de munca in care perioada respectiva este evidentiata ca fiind lucrata.Firma inca mai exista si astazi.
Imi puteti spune va rog daca se mai poate face ceva in cazul meu pentru a obtine acea vechime?
Daca da, care sunt pasii ce trebuie urmati?
Multumesc.
maria dinca, utilizator
Perioada respectiva nu este lipsa vechime in munca , ci lipsa stagiu de cotizare pentru pensie.

In speta, acel angajator era obligat , pana la 01.01.2011, să depună în fiecare lună, la termenul stabilit de CNPAS, declaraţia privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat.

In aceste conditii , daca le-a depus si nu apar, trebuie sa mearga la Casa de Pensii cu dovada depunerii.

Daca nu le-a depus trebuie sa mearga la Casa de Pensii sa intrebe ce acte sunt necesare pentru depunerea lor.
Mulțumesc pentru răspuns.
Este necesar să iau legătura cu un avocat care să mă ajute sau pot merge eu la firma respectiva pentru soluționarea problemei?

Cornel Vasile a scris:

Perioada respectiva nu este lipsa vechime in munca , ci lipsa stagiu de cotizare pentru pensie.

In speta, acel angajator era obligat , pana la 01.01.2011, să depună în fiecare lună, la termenul stabilit de CNPAS, declaraţia privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat.

In aceste conditii , daca le-a depus si nu apar, trebuie sa mearga la Casa de Pensii cu dovada depunerii.

Daca nu le-a depus trebuie sa mearga la Casa de Pensii sa intrebe ce acte sunt necesare pentru depunerea lor.

Puteti merge dvs la firma respectiva pentru soluționarea problemei.