avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lipsa vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lipsa vechime

Buna seara,
De curand mi-am facut cont online pe CNPP de unde mi-am scos stagiile de cotizare.
Am constatat ca imi lipseste perioada cu stagiile lunare de cotizare de la primul angajator care mi-a facut carnetul de munca, respectiv vechimea de 1 an si jumatate (perioada 2005-2006).
Mentionez ca nu mai am contractul de munca si nici alte documente de atunci, ci doar dovada din carnetul de munca in care perioada respectiva este evidentiata ca fiind lucrata.Firma inca mai exista si astazi.
Imi puteti spune va rog daca se mai poate face ceva in cazul meu pentru a obtine acea vechime?
Daca da, care sunt pasii ce trebuie urmati?
Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iulie 2023
maria dinca, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:31, 13 Iulie 2023
Perioada respectiva nu este lipsa vechime in munca , ci lipsa stagiu de cotizare pentru pensie.

In speta, acel angajator era obligat , pana la 01.01.2011, să depună în fiecare lună, la termenul stabilit de CNPAS, declaraţia privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat.

In aceste conditii , daca le-a depus si nu apar, trebuie sa mearga la Casa de Pensii cu dovada depunerii.

Daca nu le-a depus trebuie sa mearga la Casa de Pensii sa intrebe ce acte sunt necesare pentru depunerea lor.
Mulțumesc pentru răspuns.
Este necesar să iau legătura cu un avocat care să mă ajute sau pot merge eu la firma respectiva pentru soluționarea problemei?

Cornel Vasile a scris:

Perioada respectiva nu este lipsa vechime in munca , ci lipsa stagiu de cotizare pentru pensie.

In speta, acel angajator era obligat , pana la 01.01.2011, să depună în fiecare lună, la termenul stabilit de CNPAS, declaraţia privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat.

In aceste conditii , daca le-a depus si nu apar, trebuie sa mearga la Casa de Pensii cu dovada depunerii.

Daca nu le-a depus trebuie sa mearga la Casa de Pensii sa intrebe ce acte sunt necesare pentru depunerea lor.

Puteti merge dvs la firma respectiva pentru soluționarea problemei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagii lunare neplatite de angajator Meseriasul Meseriasul Buna seara, mi-am facut cont online pe CNPP si am descoperit ca un fost angajator nu a depus declaratiile nominale pentru perioada 2006-2008, ca atare imi ... (vezi toată discuția)
Despre pensie mihaimares59 mihaimares59 Va salut .Curind urmeaza sa depun dosarul de pensie gratie legii 380/2013. Intrucit actualmente sint angajat la o firma cu Contrac de munca , v-as ruga ... (vezi toată discuția)
Adeverinta stagiu de cotizare maria dinca maria dinca Buna seara. Am fost astazi la Casa de Pensii sa imi iau o adeverinta privind stagiu de cotizare pentru informarea mea si am avut surpriza sa descopar ca imi ... (vezi toată discuția)