avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acord incetare CIM cu motivare “la cererea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acord incetare CIM cu motivare “la cererea salariatului nostru” versus "acordul partilor"

Buna ziua!
In urma desfiintarii departamentului in care lucram, angajatorul mi-a comunicat verbal incetarea activitatii si mi-a propus incetarea CIM prin acordul partilor art. 55. lit b).
In acest sens mi-au propus un Acord de incetare cu plata a trei salarii compensatorii si fara alte pretentii, gen trecere in somaj.
Eu am refuzat acest acord, dar am propus 2 variante:
1) semnarea Acordului, dar cu marirea considerabila a sumei compensatorii;
2) trecerea in somaj fara alte beneficii financiare cuprinse in acord.
Angajatorul a fost de acord cu prima varianta si mi-au transferat banii in cont conform intelegerii.
La incheierea activitatii mi s-a prezentat numai acordul, urmand ca decizia de incetare CIM sa fie emisa si transmisa catre mine ulterior.
La primirea prin posta a deciziei am constat ca aceasta nu respecta cursul faptelor. Deciza are ca anexa Acordul de incetare si contine ca motivare sintagma “la cererea salariatului nostru”.
Deoarece Acordul a fost initiat de Veraltis Asset Management si asumat de ambele parti, am solicitat in scris inlocuirea motivarii eronate si inscrierea celei conforme cu realitatea. La circa o saptamana de la solicitare, angajatorul nu a raspuns.
Nu am inteles de ce angajatorul a ales sa fie de acord cu pretentiile mele banesti in locul trecerii in somaj.
Va rog sa imi spuneti daca formularea trecuta de angajator ma afecteaza pe mine, ca fost salariat, in stabilirea drepturilor viitoare pentru obtinerea pensiei.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: shoni17 , utilizator 17:48, 18 Iulie 2023
Trecerea dumneavoastra in somaj , presupune responsabilitatea angajatorului , care nu mai are voie sa angajeze pe acel post 6 luni. Nu inteleg de ce ati fi dorit somaj , fiindca presupunand ca ati luat salariul pe 4 luni , este mai mult decat somajul. Daca insa doriti somaj , mergeti la orice loc de munca pe perioada determinata, 1 luna de zile si apoi veti primi somaj .
@ shoni17
In afara de acel acord, ati semnat si o cerere de incetarea a c.i.m. ?


@alexstaneci a scris:

Trecerea dumneavoastra in somaj , presupune responsabilitatea angajatorului , care nu mai are voie sa angajeze pe acel post 6 luni. ....


Este o informatie eronata ..ar trebui sa verificati textele de lege privind desfiintarea unui post .
Ultima modificare: Marți, 18 Iulie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu nu am semnat nici-o cerere de încetare cim. De aceea am si contestat formularea din decizie.

Cornel Vasile a scris:

@ shoni17
In afara de acel acord, ati semnat si o cerere de incetarea a c.i.m. ?


@alexstaneci a scris:

Trecerea dumneavoastra in somaj , presupune responsabilitatea angajatorului , care nu mai are voie sa angajeze pe acel post 6 luni. ....


Este o informatie eronata ..ar trebui sa verificati textele de lege privind desfiintarea unui post .

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu stiu, daca este relevant pentru dvs, dar nu va afecteaza cu nimic ...
Va mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile salariatei la intoarcerea din ccc TeodoraRaluca TeodoraRaluca Buna ziua, saptamana viitoare imi inceteaza CIC (2 ani). In urma cu o luna am luat legatura cu cei de la Resurse Umane si mi s-a zis ca postul meu a fost ... (vezi toată discuția)
Acordarea de salarii compensatorii ramona800 ramona800 am fost anuntata de catre managerul meu verbal ca aceasta luna este ultima in care voi lucra aici deoarece se restructureaza postul meu. posibilitatile de ... (vezi toată discuția)
Demisie cu art. 79 (7) corina_I corina_I Buna ziua, Sunt angajata cu norma intreaga la o societate din data de 12 mai 2008, cu CIM pe durata nedeterminata iar acum cateva zile mi s-a spus ca postul ... (vezi toată discuția)