Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu victima

Salutare!
In urmă cu câteva zile am avut un mic accident soldat cu o victima.
Accidentul a fost o căzătură cu motocicleta, pasagera mea ajungând in ambulanță, implicit la spital pt investigații. Rezultatele fiind bune, fără zile de spitalizare, doar o vânătaie. A declarat că nu dorește să depună plângere. Mie mi s a deschis dosar penal ce urmează sa fie propus pt. clasare zilele următoare. De dosarul penal in teorie scap ușor..

Am ceva posibilitate prin care să evit suspendarea permisului 180 de zile?
După ce am ajuns acasă am descarcat filmarea de pe camera de pe cască si se vede că in asfalt era o crapatură sau ceva dâra neagră și in momentul in care am călcat pe ea motorul a fugit de sub noi si am căzut. Viteza nu aveam si nu am încălcat nicio regula de circulație.

Vă mulțumesc!
Solutia finala depinde de strategia de aparare a intereselor dv cum intelegeti sa folositi in beneficiul dv eventualele aspecte/elemente care apreciati ca va sunt favorabile
Oricum,aspectul ca in asfalt era o crapatura nu este de natura sa va exonereze de responsabilitate deoarece putea fi o groapa...iar dispozitiile in vigoare va obliga sa circulati cu viteza necesara evitarii oricarui eveniment
MONITORUL OFICIAL nr. 89 din 28 ianuarie 2022 )
Articolul 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune:
...........................
d) pentru o perioadă de 180 de zile în cazul accidentului de circulație din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane dacă a fost încălcată o regulă de circulație pentru care prezenta ordonanță de urgență prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce și instanța de judecată sau procurorul a dispus clasarea în condițiile art. 16 alin. (1) lit. b), e) și g) din Codul de procedură penală, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligația prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal ori încetarea procesului penal în condițiile art. 16 alin. (1) lit. e) și g) din Codul de procedură penală;

Sergiu Alexandru a scris:

Am ceva posibilitate prin care să evit suspendarea permisului 180 de zile?

Ideea e sa nu fie clasare in conditiile respective:
Articolul 16
Cazurile care împiedică punerea în mișcare și exercitarea acțiunii penale
(1) Acțiunea penală nu poate fi pusă în mișcare, iar când a fost pusă în mișcare nu mai poate fi exercitată dacă:
a) fapta nu există;
b) fapta nu este prevăzută de legea penală ori nu a fost săvârșită cu vinovăția prevăzută de lege;
c) nu există probe că o persoană a săvârșit infracțiunea;
d) există o cauză justificativă sau de neimputabilitate;
e) lipsește plângerea prealabilă, autorizarea sau sesizarea organului competent ori o altă condiție prevăzută de lege, necesară pentru punerea în mișcare a acțiunii penale;
f) a intervenit amnistia sau prescripția, decesul suspectului ori al inculpatului persoană fizică sau s-a dispus radierea suspectului ori inculpatului persoană juridică;
g) a fost retrasă plângerea prealabilă, în cazul infracțiunilor pentru care retragerea acesteia înlătură răspunderea penală, a intervenit împăcarea ori a fost încheiat un acord de mediere în condițiile legii;
h) există o cauză de nepedepsire prevăzută de lege;
i) există autoritate de lucru judecat;