Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se pot cere date personale de identificare pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se pot cere date personale de identificare pe facebook? Asociatia ...

Se pot cere date personale de identificare pe facebook?
Asociatia de proprietari din care fac parte are un grup pe facebook si pentru a intra in el solicita numarul apartamentului, pe langa nume.
Mie nu mi se pare in regula furnizarea acestor date intr-un spatiu public.
Este legal aceasta solicitare?
Stiu ca citisem pe undeva ca datele acestea intra sub incidenta GDPR, dar nu mai gasesc articolul. Multumesc.
Am facut si asta, am dat catre dezvoltator si nimic.
Unde am zis eu ca as fi chirias?
Nu eu am postat aici pe aceasta sectiune a forumului. Postarea a fost mutata aici.
Postarea are legatura cu GDPR-ul nu cu asociatiile de proprietari dar a fost mutata aici.
Dumneavoastra va dati numele in clar si datele de contact asa... oriunde pe internet?
Si platesc cu penalitati...?
La ultima sedinta la care am participat nu s-au putut pune de acord cine sa fie presedinte, nu s-a putut alege....
In 2023... inca ne limitam la hartii si avizier fizic... Ce sa zic... sa o tinem tot asa! Ca nu meritam sa evoluam.
PaulHu, utilizator
Pai luati legatura cu ANSPDCP si lamuriti-va.
Aici e un forum de discutii si nu v-a impins nimeni pe aceasta sectiune (care e corecta, de altfel). Nu mai postati la nesfirsit ca nu se respecta normele GDPR, daca va dati pe un grup privat de FB numarul apartamentului, toate listele de cheltuieli puse la avizier, asa se fac.
Daca nu sunteti multumit de raspunsuri, spuneti, voi inchide subiectul.
latka, utilizator
Stiamte dl. Latka. EU nu am postat in sectiunea Asociatii de proprietari.
Eu am postat in Dreptul, calculatorul meu şi internetul ... cineva a mutat aici discutia.

Dupa cum ati vazut, discutia se invarte intre numele si numarul de apartament, date ce se pot duce la IDENTIFICAREA DIRECTA a persoanei si adresei acesteia, intr-un mediu public.
Din ce am citit aici pe forum, chiar dvs. spuneati ca
Lista se afiseaza fara nume, doar cu numarul apartamentului.
.
Doar cu nr apartamentului, fara nume, conside ca este ok si nu as fi avut nici-o problema.
Dar asa cum am mai spus anterior, afisara pe usa scarii in vazul tuturor a unei liste cu numele tuturor proprietarilor, numar de telefon si apartament nu este in regula.
In plus, persoanele care au acces la grupul de pe FB pot sa nu fie din administratia blocului. Deci, iar o problema.