Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA; doresc sa redevin platitor de TVA.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA; doresc sa redevin platitor de TVA.

Buna ziua!
Am un PFA platitor de TVA ,de 6 luni am depus decontul pe 0 ,doar am trecut TVA ce a ramas de recuperat.Am primit notificare de la Anaf decizia de anulare din oficiu a TVA.
Doresc sa redevin platitor ,.Cum trebuie sa procedez?
george-neagu, moderator
Buna ziua

Pentru a deveni plătitor de TVA, trebuie să atingi plafonul de 300.000 de lei (88.500 euro la cursul BNR din 2007) cifra de afaceri sau mai devreme, printr-o cerere care se depune la ANAF și se aprobă automat
Ce fel de cerere ?
Declaratia 700 ?
Mai trebuie si alte documente?
Da D700 e suficient
Multumesc

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Da D700 e suficient