avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA; doresc sa redevin platitor de TVA.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA; doresc sa redevin platitor de TVA.

Buna ziua!
Am un PFA platitor de TVA ,de 6 luni am depus decontul pe 0 ,doar am trecut TVA ce a ramas de recuperat.Am primit notificare de la Anaf decizia de anulare din oficiu a TVA.
Doresc sa redevin platitor ,.Cum trebuie sa procedez?
Ultima modificare: Duminică, 23 Iulie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: crisrian , utilizator 07:50, 3 August 2023
Buna ziua

Pentru a deveni plătitor de TVA, trebuie să atingi plafonul de 300.000 de lei (88.500 euro la cursul BNR din 2007) cifra de afaceri sau mai devreme, printr-o cerere care se depune la ANAF și se aprobă automat
Ce fel de cerere ?
Declaratia 700 ?
Mai trebuie si alte documente?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da D700 e suficient
Multumesc


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Da D700 e suficient

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urmare a depasirii plafonului de tva intra la platitor de tva sau intra in sfera de scutiri pe tva? dialorega dialorega Buna seara, Un PFA al carui titular persoana fizica de profesie medic anestezist cu contract de prestari servicii incheiat cu spital si clinica privata ... (vezi toată discuția)
Când devine pfa- ul plătitor de tva? Spark1007 Spark1007 Buna seara! Am o intrebare care poate sa va para simpla, dar mie imi da mari batai de cap pentru ca nu gasesc nicaieri explicat in termeni pe care sa ii ... (vezi toată discuția)
Plafon tva pentru pfa 2018 ionela11 ionela11 Buna ziua, Care este plafonul ca un pfa sa devina platitor de tva in 2018? Multumescc (vezi toată discuția)