Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in situatia ...

Buna ziua.

Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in situatia in care un inspector de daune a contrazis opinia unui expert tehnic constatator privind cuantumul daunelor create in proprietatea personala de catre un vecin care are instalatiile defecte in locuinta sa. Am o polita facultativa la Omniasig si dupa constatarea pagubei, expertul a propus o valoare de despagubire iar inspectorul de daune a injumatatit aceasta valoare. Am refuzat oferta de despagubire si am sesizat conducerea Omniasig sa incredinteze dosarul meu unui alt inspector din structura lor. E cazul sa anunt ASF-ul, a mai patit cineva asa ceva, ce pasi ar trebui sa urmez?

Multumesc pentru ajutor,
Buna ziua, de regula se contesta in instanta deciziile de despăgubire. Atentie la termenul in care o puteti contesta.
Azi am primit oferta de despagubire insa eu am mai trecut printr-o situatie similara tot cu Omniasig. M-a contactat telefonic inspectorul de daune care m-a intrebat direct daca sunt de acord cu valoarea despagubirii de X lei. I-am spus ca nu si i-am explicat motivele. A revenit cu telefonul si a doua oferta era la valoarea dubla fata de prima. Am acceptat, am completat formularele pe care mi le-a trimis pe email si aia a fost! in acel moment nu stiam ca se poate contesta direct la ei valoarea despagubirii, am facut-o atunci doar pentru ca mi s-a parut ridicol de mica chiar si pentru mine care nu cunosc valoarea de piata a materialelor de constructii! De data asta insa, avand si documentele deja confirmate de catre expertul lor, m-a indignat maxim ca un inspector care sta cu fundul pe scaun si se uita doar la pozele dintr-un dosar muncit de altcineva, isi permite sa contrazica un expert care a vazut cu ochii lui acele daune si a mai si semnat documentele aferente!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua, de regula se contesta in instanta deciziile de despăgubire. Atentie la termenul in care o puteti contesta.