avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Am si eu o mare nelămurire si va rog sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Am si eu o mare nelămurire si va rog sa ma ajutati ...

Buna seara! Am si eu o mare nelămurire si va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Sunt casatorita si vreau sa cumpar un apartament,dar la un divort nu vreau sa se imparta cu sotul meu pentru ca banii sunt proveniti de la mama mea.Daca el da declaratie ca banii cu care cumpar apartamentul nu sunt din banii comuni mai are dreptul peste ani sa atace acea declaratie sau are dreptul la acel apartament care o sa fie pe numele meu?Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:40, 12 August 2023
Acuma ati introdus-o si pe bunica in poveste...
Cum sa cumpere bunica pe numele dvs?
Bunica mai are copii?
Ca daca nu o avea decat pe mama dvs, poate cumpara casa pe numele ei si va poate dona dvs casa.
In opinia mea, ar trebui sa mergeti la un avocat ca sa gasiti impreuna cea mai buna solutie.
Mai aveti ca solutie, sa divortati, va cumparati casa si va recăsătoriti.
Va schimbati regimul matrimonial sau va doneaza careva casa.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 August 2023
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Separarea bunurilor în caz de divorț: ce mă sfătuiți să fac pentru ca banii proveniți din vânzarea micii mele moșteniri să nu se piardă în favoarea soțului? Rodica Manole Rodica Manole Soțul meu a vândut o proprietate de-a sa (casa bunicii sale, obținută cu 2 săptămâni înainte de căsătoaria cu mine, legal, în urma unui act de ... (vezi toată discuția)
Separare de bunuri lonita lonita Bună ziua Soția mea dorește sa achiziționeze o proprietate cu bani proprii, proveniți din donație de la sora ei. Eu mai am un copil din alta ... (vezi toată discuția)
Prima casa luminita45 luminita45 Buna ziua!!! Doresc sa imi achizitionez o locuinta prin programul prima casa, mama mea fiind coplatitor dar nu si coproprietar.Eu nu sunt casatorita ... (vezi toată discuția)