avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea in varsta de 89 de ani are certificat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea in varsta de 89 de ani are certificat de handicap grav ...

Mama mea in varsta de 89 de ani are certificat de handicap grav ,eu in calitate de fiu si care locuiesc impreuna cu ea ,am grija totala de ea ,cu mine se deplaseaza cand este nevoie ,eu posed un autoturism cu care rezolv problemele casei ,pot sa scot acest autoturism de la plata impozitului anual si daca da cum se procedeaza ,eu locuind in sect.5 .Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: florinm58 , utilizator 18:11, 12 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteți fi scutit de la impozit pentru că autoturismul este proprietatea dumneavoastră, nu a persoanei dizabile.

Dar persoana dizabilă de care aveți grijă are dreptul la decontarea carburantului în valoare de 700 lei pe an.
N-o verifică nimeni dacă are mașină, trebuie doar să prezinte chitanțe de la PECO pentru decontare.

Mergeți la DGASPC pentru detalii suplimentare, la ghișeuul unde se dau și bilete gratuite de transport.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate fi posibil ca la gradul GRAV, să se deconteze o sumă mai mare de bani decât 700 de lei.
Da ,e vorba de 1500 lei pe an gradul grav ,oricum va mulțumesc!

Dapix a scris:

Poate fi posibil ca la gradul GRAV, să se deconteze o sumă mai mare de bani decât 700 de lei.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da așa este, aveți dreptate.

Decontarea carburantului se face în limita a 1.500 lei/an – pentru persoanele încadrate în grad de handicap Grav / Grav cu asistent personal, respectiv 750 lei/an – în cazul persoanelor cu grad de handicap Accentuat.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Dapix a scris:

Da așa este, aveți dreptate.

Decontarea carburantului se face în limita a 1.500 lei/an – pentru persoanele încadrate în grad de handicap Grav / Grav cu asistent personal, respectiv 750 lei/an – în cazul persoanelor cu grad de handicap Accentuat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am handicap grav, cu asistent personal ! banii îi primesc eu, ... Ledoasa Ledoasa Am handicap grav, cu asistent personal ! Banii îi primesc eu, nu am un angajat ! Când am nevoie de ajutor, plătesc și-mi fac treaba ! Vechimea este ... (vezi toată discuția)
Drepturi persoana cu handicap Atee Atee Buna ziua! Am un copil cu handicap grav, surdo-mutism si handicap psihic , si am inteles ca din acest an s-a adoptat legislativ o prevedere prin care se ... (vezi toată discuția)
Scutiri taxe și impozite locale Bobocgabriel2018@yah Bobocgabriel2018@yah Este scutita o persoana încadrată in grad 1 de invaliditate de taxe și impozite locale (vezi toată discuția)