Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă exista a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă exista a situație ...

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă exista a situație neplăcută la serviciu și se tipa la tine în continuu, te privează de drepturi egale cu toți colegii, sunt în continuu nemulțumiți de tine, ca și când ar vrea sa te facă sa pleci, deși sunt persoana cu dizabilitate, ce ma sfătuiți sa fac? Înțelegere la sefi nu găsesc.. Mulțumesc frumos. Desi alfel cred ca nu se pototolesc. Am doar un an de cand am inceput aici. Si sunt deja marginalizat Așteaptă cred sa ies la pensie. Medical sau cum o fi. Sănătate. Ultima soluție o găsesc în justiție. Seara frumoasa.
Constituie hărţuire morală la locul de muncă şi se sancţionează disciplinar, contravenţional sau penal, după caz, orice comportament exercitat cu privire la un angajat de către un alt angajat care este superiorul său ierarhic, de către un subaltern şi/sau de către un angajat comparabil din punct de vedere ierarhic, în legătură cu raporturile de muncă, care să aibă drept scop sau efect o deteriorare a condiţiilor de muncă prin lezarea drepturilor sau demnităţii angajatului, prin afectarea sănătăţii sale fizice sau mentale ori prin compromiterea viitorului profesional al acestuia, comportament manifestat în oricare dintre următoarele forme:
a) conduită ostilă sau nedorită;
b) comentarii verbale;
c) acţiuni sau gesturi.

Constituie hărţuire morală la locul de muncă orice comportament care, prin caracterul său sistematic, poate aduce atingere demnităţii, integrităţii fizice ori mentale a unui angajat sau grup de angajaţi, punând în pericol munca lor sau degradând climatul de lucru. În înţelesul OG 137/2000, stresul şi epuizarea fizică intră sub incidenţa hărţuirii morale la locul de muncă.
www.avocatnet.ro/articol_648...

Acțiune pe civil sau pe dreptul muncii? Sunt funcționar. Sunt și dizabil neurologic. Cu drepturi de catre ANPD. . Mersul la acest serviviu a devenit ceva trist. Am mai patit o tot in acelasi sistem in anii 2007, dsr nu am reactiionat cu nimic. Din pacate. Si am fost nevoit sa plec. Ca un fraier. Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Constituie hărţuire morală la locul de muncă şi se sancţionează disciplinar, contravenţional sau penal, după caz, orice comportament exercitat cu privire la un angajat de către un alt angajat care este superiorul său ierarhic, de către un subaltern şi/sau de către un angajat comparabil din punct de vedere ierarhic, în legătură cu raporturile de muncă, care să aibă drept scop sau efect o deteriorare a condiţiilor de muncă prin lezarea drepturilor sau demnităţii angajatului, prin afectarea sănătăţii sale fizice sau mentale ori prin compromiterea viitorului profesional al acestuia, comportament manifestat în oricare dintre următoarele forme:
a) conduită ostilă sau nedorită;
b) comentarii verbale;
c) acţiuni sau gesturi.

Constituie hărţuire morală la locul de muncă orice comportament care, prin caracterul său sistematic, poate aduce atingere demnităţii, integrităţii fizice ori mentale a unui angajat sau grup de angajaţi, punând în pericol munca lor sau degradând climatul de lucru. În înţelesul OG 137/2000, stresul şi epuizarea fizică intră sub incidenţa hărţuirii morale la locul de muncă.
www.avocatnet.ro/articol_648...

Actiunea se deschide la judecatorie si comporta un vadit caracter al actiunii in raspundere civila delictuala insa cu nuante clare de dreptul muncii prin modificarea legii 202/2002 referitoare la egalitatea in sanse intre femei si barbati dar si OG 137/2000 referitoare la prevenirea sanctionarea formelor de discriminare.

[ link extern ] /