avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă exista a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă exista a situație ...

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă exista a situație neplăcută la serviciu și se tipa la tine în continuu, te privează de drepturi egale cu toți colegii, sunt în continuu nemulțumiți de tine, ca și când ar vrea sa te facă sa pleci, deși sunt persoana cu dizabilitate, ce ma sfătuiți sa fac? Înțelegere la sefi nu găsesc.. Mulțumesc frumos. Desi alfel cred ca nu se pototolesc. Am doar un an de cand am inceput aici. Si sunt deja marginalizat Așteaptă cred sa ies la pensie. Medical sau cum o fi. Sănătate. Ultima soluție o găsesc în justiție. Seara frumoasa.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:27, 19 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Constituie hărţuire morală la locul de muncă şi se sancţionează disciplinar, contravenţional sau penal, după caz, orice comportament exercitat cu privire la un angajat de către un alt angajat care este superiorul său ierarhic, de către un subaltern şi/sau de către un angajat comparabil din punct de vedere ierarhic, în legătură cu raporturile de muncă, care să aibă drept scop sau efect o deteriorare a condiţiilor de muncă prin lezarea drepturilor sau demnităţii angajatului, prin afectarea sănătăţii sale fizice sau mentale ori prin compromiterea viitorului profesional al acestuia, comportament manifestat în oricare dintre următoarele forme:
a) conduită ostilă sau nedorită;
b) comentarii verbale;
c) acţiuni sau gesturi.

Constituie hărţuire morală la locul de muncă orice comportament care, prin caracterul său sistematic, poate aduce atingere demnităţii, integrităţii fizice ori mentale a unui angajat sau grup de angajaţi, punând în pericol munca lor sau degradând climatul de lucru. În înţelesul OG 137/2000, stresul şi epuizarea fizică intră sub incidenţa hărţuirii morale la locul de muncă.
www.avocatnet.ro/articol_648...

Acțiune pe civil sau pe dreptul muncii? Sunt funcționar. Sunt și dizabil neurologic. Cu drepturi de catre ANPD. . Mersul la acest serviviu a devenit ceva trist. Am mai patit o tot in acelasi sistem in anii 2007, dsr nu am reactiionat cu nimic. Din pacate. Si am fost nevoit sa plec. Ca un fraier. Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Constituie hărţuire morală la locul de muncă şi se sancţionează disciplinar, contravenţional sau penal, după caz, orice comportament exercitat cu privire la un angajat de către un alt angajat care este superiorul său ierarhic, de către un subaltern şi/sau de către un angajat comparabil din punct de vedere ierarhic, în legătură cu raporturile de muncă, care să aibă drept scop sau efect o deteriorare a condiţiilor de muncă prin lezarea drepturilor sau demnităţii angajatului, prin afectarea sănătăţii sale fizice sau mentale ori prin compromiterea viitorului profesional al acestuia, comportament manifestat în oricare dintre următoarele forme:
a) conduită ostilă sau nedorită;
b) comentarii verbale;
c) acţiuni sau gesturi.

Constituie hărţuire morală la locul de muncă orice comportament care, prin caracterul său sistematic, poate aduce atingere demnităţii, integrităţii fizice ori mentale a unui angajat sau grup de angajaţi, punând în pericol munca lor sau degradând climatul de lucru. În înţelesul OG 137/2000, stresul şi epuizarea fizică intră sub incidenţa hărţuirii morale la locul de muncă.
www.avocatnet.ro/articol_648...



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Actiunea se deschide la judecatorie si comporta un vadit caracter al actiunii in raspundere civila delictuala insa cu nuante clare de dreptul muncii prin modificarea legii 202/2002 referitoare la egalitatea in sanse intre femei si barbati dar si OG 137/2000 referitoare la prevenirea sanctionarea formelor de discriminare.

[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, ma puteti ajuta cu un paragraf referitor la ''sancțiuni ... Cioco85 Cioco85 Buna seara, Ma puteti ajuta cu un paragraf referitor la \'\'sancțiuni disciplinare, în condițiile prevăzute de lege, pentru angajații care încalcă ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ce pot face daca o colega de la serviciu ma jigneste ... Cri2005 Cri2005 Buna ziua ,ce pot face daca o colega de la serviciu ma jigneste ,ma injura ,a sarit la mine ca ma loveste si cu alte colege face acelasi lucru,am vorbit cu ... (vezi toată discuția)
"amenintari" la locul de munca buna ziua! lucrez ca si asistent ... s0pty s0pty \"Amenintari\" la locul de munca Buna ziua! Lucrez ca si asistent medical intr-un spital de stat. Exista in codul muncii vreun articol pe care il pot ... (vezi toată discuția)