Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un vecin a îngrădit parte din proprietatea comună ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un vecin a îngrădit parte din proprietatea comună indiviza

Buna seara. Mă confrunt cu următoarea situație....in cadrul curții blocului în care locuiesc ....un vecin de la parter și-a făcut curte, a modificat ieșirea din balcon, a îngrădit o bucata din curte și a pus poarta.....pam pam. Cel mai uimitor e că omului i se pare absolut normal....și-a făcut și un grătar zidit ....f tare se ridică fumul in balcoanele noastre.. oare ce pot face? Menționez că această curte e proprietate comună indiviza a tuturor locatarilor....mulțumesc mult pt orice idei..
ilmir1, utilizator
Apelati la instanta de judecata, pentru desfiintarea acelor modificari contructive, de ingradire ilegala a proprietatii comune. Cereti si plata cheltuielilor de judecata de catre pirit. Sau, in prima faza, platiti avocatul (eventual toti vecinii interesati) pentru o notificare avocatiala trimisa pe adresa respectivului.