Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit bani primiti prin donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit bani primiti prin donatie

Buna ziua,
Un verisor doreste sa ma ajute cu o suma de bani prin donatie (suma depaseste pragul de 25.000 lei deci vom semna contract autentic). Trebuie sa platesc impozit pentru suma donata?
Multumesc!
nu veti plati impozit
In baza carei prevederi nu se plateste impozit?
În baza prevederii ca nu exista nicio lege care sa prevadă obligativitatea plății impozitului la o donație pe bunuri mobile.