Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua,recent am vandut o mașină la care aveam ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua,recent am vandut o mașină la care aveam asigurare ...

Bună ziua,recent am vandut o mașină la care aveam asigurare la Euroins valabila pana la 02.02.2024.Imi pot recupera banii pe lunile ramase în baza contractului de vânzare-cumpărare? Nu am nici o copie a asigurării.
Va mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri!
Polițele euroins nu mai sunt valabile începând cu 08.09.2023, va puteți recupera banii. Mai multe detalii aici de exemplu [ link extern ]
S-a prelungit termenul de valabilitate până în 7 decembrie.

Nu am nici o copie a asigurării.

E pe lista documentelor pe care ar trebui să le depuneți la FGA, în principiu nu se poate fără.

Ați anunțat că ați vândut mașina?
Legislația în vigoare obligă proprietarii de mașini să anunțe asigurătorul atunci când vând mașina care apare în polița de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto (RCA). Pe lângă obligația în sine, mai sunt câteva motive pentru care vânzătorul unei mașini ar trebui să anunțe asigurătorul de înstrăinarea mașinii. În primul rând, când nu-și anunță asigurătorul de vânzarea mașinii, fostul proprietar riscă scăderea clasei de bonus-malus, dacă cel căruia i-a vândut mașina e implicat într-un accident rutier. În plus, la vânzarea mașinii, foștii proprietari pot cere returnarea parțială a sumei plătite pentru RCA.

www.avocatnet.ro/articol_644...

Probabil că nu. Dacă ați notat undeva seria și numărul poliței o puteți face și acum:
Denunțarea contractelor de asigurare încheiate cu Societatea Euroins Romania Asigurare Reasigurare S.A. se face prin transmiterea notificării de reziliere la Euroins. Emailul cu solicitarea de denuntare trebuie sa contina obligatoriu:
- serie si numar polita de asigurare
- copie CI/BI sau copie CI/BI
și se transmite pe adresa de e-mail dedicată: reziliere@euroins.ro.

Pe viitor pozați RCA-ul. Pe lângă că din septembrie 2020 asigurarea poate fi dovedită și prin prezentarea ei pe telefon, poate vă este de folos s-o aveți în format electronic și în alte situații.
www.avocatnet.ro/articol_555...
Manuela Rășină, administrator