avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Abuz
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Abuz

Buna Ziua

Numele meu il stiti,aseara am fost oprit pe B-dul Aviatorilor Bucuresti de catre un echipaj de politie care stationa cu radarul pus,am fost oprit pe dreapta,desi eu stiam ca dansi sunt acolo..Am intrebat dece am fost oprit,nu m-i sa raspuns in schimb nu sa prezentat nimic.Am fost controlat la toate actele si la masina,eu sunt sofer de taxi si credeti-ma sunt necesare ff multe acte si conditi pt a face taxi,cu toate acestea am avut absolut tot in regula,dupa ce mau tinut 20 minute am mai intrebat odata dece am fost oprit nu am incalcat nici o regula de circulatie si nici macar limita de viteza pt care erau ei acolo,domnul mia raspus ca atunci cand nu sunt ocupat am obligatia de a purta centura de siguranta lucru care este corect,am spus domnului ca am centura de siguranta dupa cum vedea si el,raspuns-ul a fost ca am pus-o dupa ce ma oprit,,am insistat cu centura pt ca am fost corect si nu am incalcat nimic si dans-ul mia raspuns ca oricum daca depun contestatie o sa am nevoie de martor,era singura amenda pe care mi-o putea da,asta datorita faptuluica eram pe liber fara client.Am insistat cu motiv-ul pt care ma oprit si a strigat la colegul sau care era in masina mcv radar exact asa{auzi ma ce zice asta ca nu avem voie sa-l oprim fara motiv si radea},dupa care sa intors la mine si mia spus ca are dreptul de a opri orice masina oricand vrea dans-ul,in final mia dat amenta 3pct penalizare si 2pct amenta,motiv centura de siguranta,,am spus ca depun contestatie mia scris procesul verbal,am cerut proces-ul si mia raspuns ca nu trebuie semnat de mine si nici nu primesc nimic doar sa astept pt a mi se trimite prin posta si dupa ce lam primit am 15 zile pt a depune contestatie.in final iam mai spus ca ave-am centura,raspunsul dansului a fost-oricum ai nevoie de martor daca faci contestatie,pe care nu il ai,o seara buna,se intampla aseara pe la 01:30..Va rog sa imi dati un sfat pt ce trebuie sa fac mai departe :((
Cel mai recent răspuns: Tarzan2012 , utilizator 05:31, 8 Februarie 2013
Ciudat. Imi pare rau ptr.dvs. Vedem ca birocratia inca exista.
Imi amintesc ca in urma cu vreo 2 ani ( nu imi amintesc exact ) am vazut la Tv ca politia rutiera e obligata sa poarte microfon si camera video ptr.inregistrare. Nu stiu daca legea s-a aprobat. Daca legea este in vigoare asa cum am vazut la TV,atunci parerea mea este sa faceti contestatie si sa dovedeasca el ca nu ati avut centura pusa.
Luati-l ca pe un sfat,asteptati sa vedeti ce spun si alti forumisti.
Chiar in zona nu a fost nimei? Poate un coleg de-al D-voastra care sa confirme ca aveati centura de siguranta pusa.!! Succes.
Poate va e de folos ce am gasit scris:

www.politiaromana.ro/dpr/intrebari_frecvente.htm

Aparatura radar

Aparatura video de depistare a vitezei de circulatie a autovehiculelor si de supraveghere a traficului rutier este autorizata sa functioneze pe diferite tipuri de autovehicule, inscriptionate si neinscriptionate apartinand Ministerului Administratiei si Internelor.
Actioneaza atat static cat si in miscare, poate fi folosita in constatarea si a altor genuri de abateri ( depasire neregulamentara, opriri, stationari, neacordare de prioritate la pietoni, circulatia la culoarea rosie a semaforului electric, etc).
Aceasta este verificata metrologic, periodic in termenul de valabilitate.
a incercat un coleg sa opreasca,insa nu ia dat voie,radarul era pus intr-un loc unde ai oprirea interzisa..astept sa mergem in instanta,legal nu au voie sa te opreasca fara motiv fara a avea un document la mana care sa ateste motiv-ul,mai mult pe inregistrarea aparatului apare k nu am incalcat nici o regula de circulatie motiv pt care sa ma opreasca,cat despre centura nu cred ca poate vedea el noaptea de la 200m daca un conducator auto are sau nu centura..Fac taxi de anul trecut din august,credetima pe cuvant nu crede-am k politia romana poate fi in acest hal si abuzurile repetate pe care la fac mai ales cu taximetristi.
Ultima modificare: Joi, 7 Februarie 2013
savuM, utilizator
sfatul meu este sa depuneti o plangere / declaratie la comandatul politiei. Mergeti si la audienta,apoi daca nu se rezolva,mergeti si in instanta. Si el trebuie sa dovedeasca ca nu ati avut centura pusa,iar daca spune ca il are ca martor pe colegul sau,eu stiu ca nu se deplaseaza 2 politisti la un sofer,ci unul ,iar celalalt patruleaza pe sosea sau sta in masina sa urmareasca radarul.
V-a dat amenda probabil ca sa arate ca si-a facut norma,ca a depistat incalcatori ai legii circulatiei,asta ca sa arate superiorilor ca au muncit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rutiera pop andrei pop andrei Am primit o amenda de la politia rutiera pt motivule ca nu aveam actele de identitate(C.I. si permis) si nu aveam centura de siguranta dar,motivul pt care am ... (vezi toată discuția)
Oprire in trafic fara motiv + contestare proces verbal t-balt t-balt Am fost oprit in trafic fara nici un motiv de un agent al politiei rutiere. Acesta s-a legitimat si a cerut actele la control. L-am intrebat motivul opriri ... (vezi toată discuția)
Contestatie pv viteza! 111mihai 111mihai Buna ziua! In timp ce conduceam autoturismul printr-o localitate, recunosc ca nu eram atent cu ce viteza circulam, am fost oprit de un echipaj de politie. ... (vezi toată discuția)