Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor in schengen
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor in schengen

Minor in schengen.
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca vom adera la spatiul Schengen, in ce conditii voi putea calatori cu un minor de 8ani, domiciliul la mine, fam monoparentala, custodie comuna cu tatal care nu isi da acordul pt procura. Va fi necesar pasaportul? Acordul tatalui? Ma intereseaza calatorii doar in spatiul schengen. Multumesc
Unde si cand se va solicita pasaportul copilului daca se vor desfiinta granitele? Va referiti la un eventual control al actelor pe strada de rutina?
Anastasia gar, utilizator
Deocamdată mai așteptați sa intram.
De asteptat asteptam vrand nevrand. Aveti idee cum e in acest moment calatoria unui minor din actualul spatiu Schengen in interiorul acestuia? Un minor francez de ex in custodie comuna poate calatori in Belgia de ex cu un singur parinte avand nevoie sau nu de pasaport? E important sa stiu daca demarez proces de substituire acord pt pasaport...multumesc
Anastasia gar, utilizator