Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... In OUG 2 sunt prevazute a fi agentii de turism si ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

In OUG 2 sunt prevazute a fi agentii de turism si ong-urile.

In OUG 2 sunt prevazute a fi agentii de turism si organizatiile non-profit, Ce trebuie sa fie prevazut in statut pentru ca un NGO sa poata lucra si ca agentie de turism.
george-neagu, moderator
Asociațiile, fundațiile și federațiile pot desfășura orice alte activități economice directe dacă acestea au caracter accesoriu și sunt în strânsă legătură cu scopul principal al persoanei juridice.

Activitati : de cazare, alimentație publică și alte servicii specifice în structuri de primire turistice ca proprietar și/sau administrator al acestora, respectiv societatea sau altă persoană juridică constituită conform legii, care desfășoară activități economice specifice agențiilor de turism;

agenție de turism organizatoare - agenția de turism care desfășoară activitatea de organizare; prin activitate de organizare, în sensul prevederilor prezentelor norme metodologice, se înțelege activitatea prin care agenția combină și vinde sau oferă spre vânzare pachete fie direct, fie prin intermediul unui alt comerciant sau împreună cu un alt comerciant, sau activitatea comerciantului care transmite datele călătorului unui alt comerciant în conformitate cu art. 3 pct. 12 lit. b) pct. (v) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2018 privind pachetele de servicii de călătorie și serviciile de călătorie asociate, precum și pentru modificarea unor acte normative; agenția de turism organizatoare poate desfășura și activitate de intermediere și poate comercializa, în scop turistic, și componente ale pachetelor de călătorie, în condiții de calitate și siguranță pentru călători/consumatori finali;

agenție de turism intermediară - agenția de turism care desfășoară activitatea de intermediere; prin activitate de intermediere, în sensul prevederilor prezentelor norme metodologice, se înțelege activitatea prin care agenția, alta decât agenția organizatoare, vinde sau oferă spre vânzare, în calitate de intermediar, pachete combinate de către o agenție de turism organizatoare; agenția de turism intermediară poate comercializa, în scop turistic, și componente ale pachetelor de călătorie, în condiții de calitate și siguranță pentru călători/consumatori finali;
ONG nu sunt propriu-zis agentie de turism, ci isi pot infiinta o agentie ca si dezmembramand fara personalitate juridica...