Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! As dori sa știu, dacă familie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! As dori sa știu, dacă familie monoparentala înseamnă ...

Bună ziua! As dori sa știu, dacă familie monoparentala înseamnă și mama care are doi copii în creștere, divorțată, domiciliul copiilor stabilit la mama, dar având custodie comuna cu tatăl? Pentru faptul ca avem stabilita custodia comuna, asta înseamnă că nu mă incadrez la familie monoparentala, pentru a beneficia de anumite drepturi?
Familia monoparentala este, generic vorbind, familia formata dintr-un parinte si copil/copii. Pentru anumite drepturi, sub aceeasi terminologie de familie monoparentala, legea prevede anumite conditii suplimentare pentru acordarea lor (de ex.venitul lunar, la care se poate avea in vedere si pensia de intretinere achitata de celalalt parinte, daca este cazul). Spre exemplu, aveti o definitie legala in Legea nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei - Beneficiază de alocație și familia formată din persoana singură și copiii aflați în întreținerea acesteia și care locuiesc împreună cu aceasta, denumită în continuare familie monoparentală.
Deci, trebuie sa vedeti, in concret, ce se intelege prin familie monoparentala in cazul drepturilor de care doriti sa beneficiati.