Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am iesit la pensie și mi-a venit deja decizia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am iesit la pensie și mi-a venit deja decizia

Bună ziua ,dacă am.iesit la pensie și mi-a venit deja decizia ,iar ultima societate unde am.lucrat nu mi-a plătit contribuțiile către stat ,și din cauza lor pensia mea este mai mica ,as mai putea face ceva???
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Ati putea merge la Casa de Pensii si sa solicitati o recalculare a pensiei dvs.
Insa trebuie sa aduceti documente din care sa rezulte ca ati avut venituri suplimentare, documente pe care nu le-ati avut la dosarul pe care l-ati depus pentru pensie sau care nu au fost luate in considerare la analiza acestui dosar..
Vedeti un raspuns asemanator pe acest forum: www.avocatnet.ro/forum/discu...

Ana Av. Ranete, Avocat
Neplata contributiilor nu are legatura cu alte documente ... angajatorul nu a depus declartiile lunare / declaratia D112 ... Potrivit Legii 263/2010, prin stagiu de cotizare se intelege perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii ..astfel, legiuitorul nu mentioneaza si sintagma platit.