Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Născută în sept 1965 am 36 de ani stagiu de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Născută în sept 1965 am 36 de ani stagiu de cotizare contributiv, ...

Născută în sept 1965 am 36 de ani stagiu de cotizare contributiv, actualmente sunt pensionară de invaliditate grad 3 . Având în vedere că am mai puțin de 5 ani până la vârsta standard de pensionare ,mai am obligația de a mă prezenta la revizuirea medicală. Ce se va întâmpla dacă nu mă prezint. Mulțumesc !
Legea 263/2010
Art.79
Notă
Decizie de admitere: HP nr. 25/2023, publicată în Monitorul Oficial nr. 461 din 26 mai 2023:

În interpretarea și aplicarea prevederilor art. 82 alin. (1), prin raportare la cele ale art. 79 alin. (1) lit. c) și art. 65 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, nu este exclusă existența unui drept de opțiune între pensia de invaliditate și pensia anticipată parțială la data îndeplinirii condițiilor prevăzute de lege pentru această din urmă categorie de pensie.