Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SCHIMBARE FUNCTIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SCHIMBARE FUNCTIE

Buna ziua !In urmă cu două zile am primit un act adiţional spre semnare prin care mi se modifică functia,din contabil în funcţionar economic,pe motiv că nu am diploma . Menţionez că am absolvit Colegiul Pedagogic 4 ani ,deci nu am calificare în domeniu.Acum sunt anul I la Facultatea de Contabilitate si Informatică de Gestiune . Nu înţeleg dacă de 7 ani am fost încadrată ca ,contabil aş putea să spun că m-am calificat la locul de muncă.Pentru funcţia de contabil chiar tb studii superioare in domeniu ?Dacă îmi îndeplinesc sarcinile de serviciu cu brio şi 7 ani am fost încadrată contabil cum mi se poate schimba încadrarea ?Conform cărei legi,cărui articol ?Există o bază legală ?Mai întâi mi s-a acceptat adeverinta de la Facultate iar acum mi se spune că nu este valabilă.Ce aş putea face ?
Menţionez că am absolvit Colegiul Pedagogic 4 ani

Asta ar sustine opinia lui @ctynn. Cu toate acestea in COR nu este mentionat la contabil ca studiile medii absolvite sa fie de si de specialitate. Experienta acumulata in decursul anilor si modul in care s-a achitat de atributii ar trebui sa atarne mai mult decat o simpla hartie. Pana la urma un angajator care se respecta plateste valoarea omului si nu hartia detinuta. Exceptie fac acele ocupatii pentru care se impune diploma de calificare (avocat, medic, profesor, etc.). Un alt atu ar fi faptul ca deja este studenta la o facultate cu spefific economic. Nu cred ca se impune schimbarea functiei avand in vedere atributiile pe care le are desi cei de la ITM sigur o cer.
@pneagu:
de unde reieise ca ar fii doar o opinie?
incadrarea se face potrivit si studiilor mentionare in fisa postului... plus e posibil ca si legea sa distinga...;)
pentru @ctynn:
opinia

Scuze, "raspunsul".
Stiu cum trebuie facuta o incadrare si este corecta pozitia ta, ce nu stiu este faptul cum cineva poate functiona pe un post o buna perioada si dintr-o data se constata ca nu indeplineste conditiile. Tot ce a lucrat persona pana acum si si-a pus semnatura are sau nu valabilitate, actele sunt sau nu legal intocmine? Dar pentru functionar economic are studii medii cu profil economic? Se face iarasi o greseala?
ContSters42179, utilizator
pneagu a scris:

pentru @ctynn:
opinia

Scuze, "raspunsul".
Stiu cum trebuie facuta o incadrare si este corecta pozitia ta, ce nu stiu este faptul cum cineva poate functiona pe un post o buna perioada si dintr-o data se constata ca nu indeplineste conditiile. Tot ce a lucrat persona pana acum si si-a pus semnatura are sau nu valabilitate, actele sunt sau nu legal intocmine? Dar pentru functionar economic are studii medii cu profil economic? Se face iarasi o greseala?

:offtopic:

ok !
e ceva de genul turnul se afla in curtea domneasca , nu ? :)
incadrarea eronata intr un COR se corecteaza in baza documentelor de calificare OBTINUTE de salariat , un administrator are nevoie de studii superioare nu doar liceul se va corecta acesta eroare ULTERIOR.Cand era carnetul de munca se verifica acum vom vedea cine verifica incadrarea necorespunzatoare fara calificare nu este luata in considerare ca cheltuiala deductibila de FINANTE...ATENTIE!
afaceriiolden, utilizator