Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Camere cu microfon
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Camere cu microfon

Lucrez la un restaurant ca barman si sunt monitorizat si audio nu numai video (camere cu microfon) fara acordul meu ce pot sa fac?
Monitorizarea salariaților la locul de muncă: Ce (nu) poate face angajatorul
www.avocatnet.ro/articol_448...

sau

[ link extern ]

puteti sesiza Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

practica
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Prin art.5 al Legii nr. 190/2018 s-au stabilit obligatii noi in sarcina angajatorului, privind supravegherea prin mijloace de monitorizare video (CCTV) sau prin sisteme de monitorizare prin mijloace de comunicatii electronice .

Art. 5. - Prelucrarea datelor cu caracter personal in contextul relatiilor de munca

In cazul in care sunt utilizate sisteme de monitorizare prin mijloace de comunicatii electronice si/sau prin mijloace de supraveghere video la locul de munca, prelucrarea datelor cu caracter personal ale angajatilor, in scopul realizarii intereselor legitime urmarite de angajator, este permisa numai daca:

a) interesele legitime urmarite de angajator sunt temeinic justificate si prevaleaza asupra intereselor sau drepturilor si libertatilor persoanelor vizate;
b) angajatorul a realizat informarea prealabila obligatorie, completa si in mod explicit a angajatilor;
c) angajatorul a consultat sindicatul sau, dupa caz, reprezentantii angajatilor inainte de introducerea sistemelor de monitorizare;
d) alte forme si modalitati mai putin intruzive pentru atingerea scopului urmarit de angajator nu si-au dovedit anterior eficienta; si
e) durata de stocare a datelor cu caracter personal este proportionala cu scopul prelucrarii, dar nu mai mare de 30 de zile, cu exceptia situatiilor expres reglementate de lege sau a cazurilor temeinic justificate.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat