Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot construi o casa pe un teren de 29 metri patrati in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot construi o casa pe un teren de 29 metri patrati in Bucuresti?

Am un teren in Bucuresti care are dimensiunea de 29 metri patrati.
Pot sa construiesc o casa pe el? Adica o sufragerie jos la parter si un dormitor la un etaj superior? Pot sa construiesc 2 etaje?

In stanga mea am o casa si terenul meu e lipit de gardul din beton al vecinului iar in drepta am un teren liber din pamant care e ca un fel de parcare.

Am iesire la strada direct.
SimonAsparagus, utilizator
Sau puteți construi pe el un panou publicitar de tip unipole pe care să-l închiriați firmelor specializate sau nu pentru reclame. Procedura presupune certificat de urbanism, avize și autorizație de construcție, dar terenul necesar e mult mai mic.
Parerea mea este ca nu puteti face decat parcare/garaj/gradina/chiosc comercial.
Cel mai simplu, asa cum a zis cineva mai sus, mergeti la primaria de sector sau la PMB daca este zona protejata si solicitati un Certificat de Urbanism (poate fi de informare). Acolo o sa va scrie de ce conditii trebuie realizate (destinatie constructie, retrageri, suprafata ocupata, dimensiunea parcelei, regim de inaltime s.a.).
Sau, pe site-ul PMB ([ link extern ] .
Revenire, nu stiu de ce s-a stricat raspunsul...

Site PMB aveti PUG-ul capitalei: [ link extern ]

Va uitati pe harta si identificati zona, apoi in regulament vedeti ce puteti face in acea zona.