Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce implica o cerere de sanctionare a vinovatilor?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce implica o cerere de sanctionare a vinovatilor?

Buna ziua,
1. Daca intr-o cerere de chemare in judecata pe langa obligatia de a face cer si sanctionarea vinovatilor la ce trebuie sa ma astept? Ma gandesc in special la toate costurile adaugate cu acest cap de cerere pe langa cele stiute de mine (taxa de timbru si onorariu).
2. Daca conform L.196/2018 compartimentul din primarie trebuia sa aplice sanctiuni si nu a vrut, pot sa cer instantei aplicarea sanctiunilor?
3. Ce implica cererea de sanctionare a vinovatilor daca am acte doveditoare? Mai trebuie ceva? Se investigheaza?
gev, utilizator

@ gev

Potrivit prevederilor art. 102 alin. 3 din Legea 196/2018, constatarea contravenţiilor prevăzute la alin. (1), făcută la sesizarea oricărei persoane interesate sau din oficiu, precum şi aplicarea sancţiunilor corespunzătoare se fac după cum urmează:
a) de către Inspectoratul de Stat în Construcţii în cazul faptelor prevăzute la alin. (1) lit. f), g) şi h);
b) de către primari sau de împuterniciţii acestora sau de către Poliţia Locală în cazul faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a)-e), i)-m) şi o)-s);
c) de către Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice sau, după caz, de către Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei în cazul faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n).

Instanţa este o instituţie cu atribuţii jurisdicţionale şi nu de constatare a unor pretinse contravenţii.
Multumesc.
Dar ce fac daca primariile refuza sa sanctioneze presedintele asociatiei. Mi-au comunicat sa ma adresez instantelor de judecata. Presedintele asociatiei spune ca a comunicat primariei ca legea e proasta si nu vrea sa o respecte.
gev, utilizator
Altele sunt instantele de judecata, cele de contencios administrativ, conform legii contenciosului administrativ.
[ link extern ] .
gev a scris:

Multumesc.
Dar ce fac daca primariile refuza sa sanctioneze presedintele asociatiei. Mi-au comunicat sa ma adresez instantelor de judecata. Presedintele asociatiei spune ca a comunicat primariei ca legea e proasta si nu vrea sa o respecte.