avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... asfaltarea unei portiuni din cale de acces privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

asfaltarea unei portiuni din cale de acces privata

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pentru betonarea unei portiuni dintr-un drum de servitute aflat in co-proprietate privata, este necesara autorizatie de constructie.

Actualmente, drumul este din piatra.
Este in coproprietate cu diversi alti proprietari care au cota parte indiviza din acesta.
Portiunea pe care o dorim a moderniza este in dreptul a ~50 proprietari chiar in zona de mijloc a acestui drum
Nu exista vreo delimitare, este in devalmasie.

Terenul este intravilan avand destinatia de cale de acces

Multumesc
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 21:49, 3 Octombrie 2023
Desigur.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spațiu comercial cu intrare de pe drum de servitute cu 7 proprietari. este nevoie de acordul tuturor pentru autorizația de construire sau de funcționare? ion.u ion.u Buna ziua, Impreuna cu alti 7 proprietari avem locuinte insiruite cu acces din drumul de servitute proprietate comuna cota de 1/7 fiecare. Proprietarul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am un certificat de urbanism pentru construire casa ... mugurel84 mugurel84 Buna ziua. Am un certificat de urbanism pentru construire casa pe un teren impartit in CC, Arabil, Fanete. Teoretic Casa nu se poate construi decat pe ... (vezi toată discuția)
Drum proprietate comuna dheedo dheedo Buna ziua, as dori cateva precizari privind statutul unui teren prorietate comuna (cota indiviza, 7 proprietari) cu destinatia drum/drum de servitute. este ... (vezi toată discuția)