Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie 500 lei pentru asistenti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie 500 lei pentru asistenti

Buna ziua, am o nelamurire cu privire la aplicarea ordinului 3301/791/2023 privind stabilirea conditiilor pentru punerea in aplicare a dispozitiilor art. 3^1 alin (1),cap II, al anexei nr II la Lg 153/2017, un asistent medical din ambulator care nu efectueaza garzi, program 8ore/zi, luni-vineri, beneficiaza de indemnizatia de 500lei?dar daca aceasta functie (asistent medical) este in serviciul de statistica?
Textul de lege nu distinge , astfel ca beneficiaza ambii asistenti medicali.
===
f) 500 de lei pentru tehnicienii de radiologie și imagistică licențiați, asistenții medicali de laborator clinic licențiați, asistenții medicali licențiați în balneofiziokinetoterapie și recuperare, asistenții medicali dentari licențiați, asistenții medicali de profilaxie dentară licențiați, asistenții medicali licențiați în nutriție și dietetică, asistenții medicali, moașe, surori medicale, indiferent de nivelul studiilor, precum și cei asimilați acestora;
====
Va multumesc pentru raspuns!
Inca o lege care provoaca discriminare, o data pentru ca munca unui asistent pe sectie nu se compara cu cea a unui asistent de statistica medicala, si pe de-o parte, statisticienii si registarorii medicali care fac aceeasi munca si au salarii foarte mici si nu sunt niciodata incadrati la "aceste pomeni".
f) 500 de lei pentru tehnicienii de radiologie și imagistică licențiați, asistenții medicali de laborator clinic licențiați, asistenții medicali licențiați în balneofiziokinetoterapie și recuperare, asistenții medicali dentari licențiați, asistenții medicali de profilaxie dentară licențiați, asistenții medicali licențiați în nutriție și dietetică, asistenții medicali, moașe, surori medicale, indiferent de nivelul studiilor, precum și cei asimilați acestora;

Ce inseamna cei asimilati acestora?
Camy88, utilizator
Legea nu provoacă discriminare. Răspunsul dlui consilier este elocvent. De indemnizația prevăzută la art 3 indice 1 din Legea 153/2017 beneficiază toți asistenții medicali indiferent de locul de muncă. Solicitați în scris conducerii spitalului acordarea acestei indemnizații.
Legea nu tine cont de atributiile postului,doar de functie. Discriminarea nu e fata de acei "asistenti" ,ci fata de colegii lor, cu aceleasi atributii, dar care nu sunt niciodata luati in seama: statisticieni si registratori medicali.
Caz concret: in Serviciul de Statistica si Evaluare medicala sunt ca functii: economisti, registratori si statisticieni medicali si asistenti medicali- toti fac acelasi lucru....platiti diferit. Vina este probabil a institutiei.