Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incadrare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incadrare functionar public

Lucrez la o primarie de comuna de 5 ani pe postul de functionar public dar pe perioada determinata,respectiv pe perioada mandatului primarului,el fiind deja la al doilea mandat.Intre timp am urmat facultatea de stiinte economice.As vrea sa stiu daca pot fi promovat in functie conform studiilor absolvite.Si care ar fi incadrarea conform noii legi de salarizare postul meu este : referent C III asistent 1, vechime in munca 20 ani. Va multumesc.
Nu, pentru ca nu este postul dvs., e al primarului din cate inteleg io. Promovarea in clasa se realizeaza prin transformarea postului ocupat, iar dupa suspendare, primarul nu mai poate reveni pe acel post. :)
legea nr. 188/1999
"ART. 96
(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice. Ocuparea acestuia se face, pe o perioadă determinată, în condiţiile legii. Pe perioada suspendării, raporturile de serviciu ale funcţionarilor publici nu pot înceta şi nu pot fi modificate decât din iniţiativa sau cu acordul funcţionarului public în cauză." :)