Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gard intre vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gard intre vecini

Vă rog să mă ajutați cu o informație in legatură cu gardul despartitor dintre proproietatea mea si a vecinului și anume:
Doresc să construiesc gardul de hotar (conform proiectului si autorizatiei), la limita propietății, dar pe terenul meu si pe cheltuiala mea, insă exista deja un gard foarte degradat, năpădit de balarii și arbuști. Vecinul reticent a spus că e treaba mea și sa il construiesc la mine daca am nevoie de gard. Totul este in regula, dar pentru a-mi construi propriul gard, tehnic vorbind, echipa de muncitori trebuie să pătrundă și pe terenul vecinului in timpul construirii (pentru realizarea cofragului și tencuirea gardului meu).
Care sunt reglementările în acest sens și ce trebuie să fac să fiu acoperit din punct de vedere legal?
Multumesc anticipat!
Zven print, utilizator
Bună ziua!
Cereți acordul vecinului sa vă permită intrarea și pe proprietatea lui ptr. a face acel gard. Faceți gardul de comun acord cu acesta, pe linia despărțitoare recunoscută și de acesta, de vecin, eventual cereti ceva în scris, să nu vă treziți că va da în judecată că ați făcut altfel decât a vrut el gardul, incalcandu-i proprietatea!
De principiu, gardul profitând ambilor vecini, și vecinul ar trebui să contribuie la realizarea gardului, nu numai dvs.