Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Radiere din cazierul fiscal
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Radiere din cazierul fiscal

Buna ziua, in momentul de fata sunt administrator in cadrul unei firme declarata in insolvabilitate. Deoarece firma nu mai are activitate din 2015 i-a expirat si sediul social, motiv pt care am fost inscris in cazierul fiscal pe motiv - expirare sediu social . In momentul de fata trebuie sa astept finalizarea procedurii insolventei sau pot cere radierea din cazierul fiscal? Multumesc!
george-neagu, moderator
Textul de lege aplicabil este:
h) contribuabilul declarat inactiv a fost reactivat. Data scoaterii din evidenţă este data reactivării contribuabilului, în situaţia în care acesta a fost declarat inactiv pentru neîndeplinirea obligaţiilor declarative prevăzute de lege, sau data împlinirii unui termen de 3 luni de la data reactivării contribuabilului, în situaţia în care acesta a fost declarat inactiv pentru celelalte cazuri prevăzute de lege. Aceste prevederi sunt aplicabile şi reprezentanţilor legali, respectiv reprezentanţilor desemnaţi;
i) persoana nu mai deţine calitatea de reprezentant legal sau reprezentant desemnat al contribuabilului aflat în stare de inactivitate. În această situaţie, inactivitatea fiscală se scoate din cazierul fiscal al persoanei la data împlinirii unui termen de un an de la data înscrierii menţiunii privind schimbarea reprezentantului legal în registrul comerţului sau în evidenţele autorităţilor şi instituţiilor publice la care sunt înregistrate celelalte persoane juridice şi entităţi fără personalitate juridică care nu se înregistrează la registrul comerţului sau de la data expirării mandatului, în situaţia în care acesta este limitat în timp şi nu a fost reînnoit;

Stergerea se face din oficiu.

Vedeti daca va incadrati intr-una dintre situatiile de mai sus si aduceti la cunostiinta organului fiscal.

Sper sa va fie de folos informatiile.