Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inspectorii antifraudă au dreptul de a controla ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inspectorii antifraudă au dreptul de a controla registrul de pacienți?

Bună ziua. Inspectorii antifraudă au dreptul de a controla registrul de pacienți întru-un cabinet medical?
george-neagu, moderator
Și da, și nu. Exista prevederi legale care le conferă acest drept, există și prevederi legale care protejează secretul profesional și confidențialitatea datelor medicale ale pacienților. Ce pot sa va spun sigur, e ca practica judiciara e împărțită.
Mulțumesc pentru răspuns. Inspectorul antifraudă insista sa ii trimit scanat registrul anonimizand căsuțele unde sunt trecute diagnosticele și respectiv tratamentele urmate.Ce ma sfătuiți sa fac?
Cel mai bun sfat este sa luați legătura cu un avocat din zona dvs pentru ca trebuie avute în vedere mai multe aspecte concrete ale cazului. Trebuie văzut cum pot fi interpretate acele informații, în favoarea sau în defavoarea dvs. Puțeti fi asistata de avocat pe toată durata inspecției fiscale sau a procedurii despre care ziceți ca se derulează.
Apelati cu toată încrederea la un contabil cu experienta care este expert contabil si/sau consultant fiscal atunci șansele de a fi reprezentant cât mai corect sunt și mai mari. La avocat momentan puteți solicita doar o consultanta cel mult o opinie dar dvs. aveți nevoie momentan de o persoana care sa cunoască procedurile, regulile și obligațiile pe care un contribuabil le are în relația cu organele de control din partea Direcției Generale Antifraudă...
Birou Expert Contabil Achitei D. Marius, Contabil
Mulțumesc. Am vorbit deja cu un expert contabil.