Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... efecte abrogare lege
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

efecte abrogare lege

un contract incheiat sub imperiul Legii nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale nu prevede ca totalul penalitatilor poate depasi suma datorata.
in prezent legea nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale este abrogata prin Legea nr. 246/2009 , iar actiunea la instanta de judecata este depusa dupa abrogarea lg. 469/2002.
ce parere aveti , poate sa obtina reclamanta penalitati mai mari decat suma datorata , chiar daca in contract nu exista o astfel de clauza ? care ar fi motovarea in caz afirmativ?
Poate daca nu stie s-si sustina cauza. Insa daca invoca prevederile Legii nr.313/1879, este in vigoare Curtea Constitutionala considerand-o constitutionala printr-o decizie din anul 1998, poate sa aiba sorti de izbanda.
tudorioan a scris:
Poate daca nu stie s-si sustina cauza. Insa daca invoca prevederile Legii nr.313/1879, este in vigoare Curtea Constitutionala considerand-o constitutionala printr-o decizie din anul 1998, poate sa aiba sorti de izbanda.

Despre ce vorbiti? :O
Despre Legea nr.313/1879 pentru anularea clauzei penale din oarecare contracte, care a fost declarata constitutionala prin decizia nr.524/1997, a Curtii Constiututionale, publicata in M.Of. nr.125/25.03.1998.
Contractul e guvernat de legea in vigoare la momentul incheierii actului , conform principiului tempus regit actum.
Prin urmare, nu vor fi dobandite decat acele penalitati in conformitate cu legea in vigoare de la momentul contractului.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Este vorba despre o clauza penala impusa imprumutatului/debitorului prin obligarea platii unor penalitati mari, ce contravin prevederilor Legii nr.313/1879 care guverneaza contractul incheiat de parti.