Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. In baza certificatului de mostenitor atat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. In baza certificatului de mostenitor atat eu cat si ...

Buna ziua. In baza certificatului de mostenitor atat eu cat si mama respectiv fratele meu suntem proprietarii unei case de locuit si a unor terenuri dupa defunctul meu tata. Intrucat doresc sa cumpar de la fratele si mama mea cotele parti din mostenire si astfel sa devin unic proprietar , ce documente sunt necesare notarului pentru a incheia contractul si care ar fi tariful estimativ ? Va multumesc.
In primul rand trebuie sa stiti ca pentru incheierea contractului de vanzare cumparare trebuie sa faceti dovada platii pretului in contul vanzatorilor. In lipsa dovezii sau a specificarii platii pretului in rate, nu veti putea incheia contractul. Puteti, in schimb, sa incheiati contracte de donatie, prin care rudele dvs sa va doneze cotele lor sau puteti realiza partajul, adica iesirea din indiviziune la notar. In cazul partajului, daca toate partile sunt de acord, vi se poate atribui in proprietate dvs intreg imobilul, iar dvs veti fi obligata la plata unei sulte echivalente valoric cu cota parte catre ceilalti mostenitori. Referitor la costuri, cel mai bine consultati un notar, deoarece onorariul acestora difera in functie de notar, precum si de zona in care se afla imobilul.
Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Este necesara intabularea locuintei si a terenurilor sau doar ne prezentam la notar unde se incheie un contract de donatie , fara sa prezentam alte acte in afara certificatului de mostenitor ?
Imobilul trebuie sa fie inscris in Cartea Funciara, dar cel mai bine luati legatura cu un notar pentru a va spune exact ce documente trebuie sa prezentati.