Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu normă de venit depășește plafonul
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu normă de venit depășește plafonul

Pentru a stabili dacă un PFA cu normă de venit depășește plafonul de 25000 eur(peste care ar trebui să treacă din 2024 la PFA in sistem real), venitul brut al anului 2023 se calculează la facturi emise sau încasate în anul 2023? Plafonul s-ar depăși exact cu factura emisă în decembrie, dar care se încasează in ianuarie 2024. Mulțumesc!
george-neagu, moderator
la facturi incasate