Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA fara activitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA fara activitate

Buna ziua! Detin un PFA dar as vrea sa renunt la contractele pe care le am in momentul acesta si o perioada sa nu mai am activitate pe el. Este posibil sa il tin deschis chiar daca veniturile sunt 0 si sa platesc CAS si CASS din fonduri proprii? Multumesc!
Daca il inchideti se va recalcula plafonul la CAS . La CASS insa nu se reccalculeaza pt ca acesta se calculdeaza la venitul net realizat de dvs pana la inchiderea PFA.

Daca il tineti deschis chiar daca nu aveti venituri in prima jumatate nu se va recalcula la CAS . Se va lua plafonul anual de 12 salarii la CAS .