avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am vandut o vila fiicei mele la un pret ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential. ...

Buna ziua.
Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential.
Nu am prevazut nici o clauza viagera.
Locuiesc in aceasta vila, neaband alta casa.
Acum ea ma ameninta cu evacuarea.
Ce actiune juridica as putea face pentru a locui in casa pana la sfârșitul vietii?



8 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai....va dați singura cu stangu-n dreptul.
Ați semnat actul, ați declarat ca ați primit prețul respectiv și ați consimtit sa vindeți bunul la acea valoare pentru ca mai acum sa spuneți ca prețul nu a fost unul serios.
Și apoi, vine întrebarea: de ce ați semnat?
13 din 13 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă reușiți anularea actului, acea suma stipulata în contract, trebuie sa o dati inapoi.
Dacă nu reușiți, chiar va da afara.
Eu as zice sa încercați sa va intelegeti ca șanse.prea mari în instanță nu sunt, un proces durează și costa, ori ea va poate evacua mai repede.
De aia insist...nu dati din timpul vieții copiilor ce aveti , ca nu știți ce ati crescut. Din păcate, ati facut o prostie și acum suportați consecințele.
Mergeti si consultați un avocat cu actele pe masa.
Ultima modificare: Joi, 9 Noiembrie 2023
gi-jane2, moderator
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce isi face omul cu mana lui......... In conceptia mea nu se face anticiparea succesiunii si descoperirea financiara la apusul vietii. Copiii trebuie sa astepte linistiti, muncind, momentul natural al succesiunii. Grabindu-ne, ne facem singuri rau. Oricum, putem sa ne imaginam, si sa ne resemnam, ca dupa succesiune, tot ce am adunat ca furnica se va transforma intr-un frumos BMW nou. Era bine daca intrebati pe forum inainte de a face pocinogul. Acum, consultand un avocat, cu actele pe masa, vedeti ce busuioc mai puteti drege. Viitorul nu suna bine.....Succes!
Ultima modificare: Joi, 9 Noiembrie 2023
ibn, utilizator
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul in care fiica introduce in instanta o cerere pentru evacuare, faceti o actiune pentru constatarea nulitatii actului de vanzare-cumparere. Aceasta va dura ani multi, Si cereti suspendarea actiunii pentru evacuare pana la solutionarea cererii dvs. Avand in vedere ca nu aveti alta locuinta instanta va lua act si de aceasta situatie.
Aveti grija sa nu va "pierdeti" buletinul, e cel care va mai permite accesul in locuinta.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,


Pretul este un element esential al contractului de vanzare-cumparare.

Daca pretul nu este unul real, sincer si serios, suntem in prezenta unui act de donatie deghizata.

Actul este lovit de nulitate absoluta.

Sanctiunea nulitatii absolute poate fi pronuntata oricand.

Actiunea poate fi promovata de orice persoana interesata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptie drept anulare contract rrocambole rrocambole Conform noilor coduri, dupa cat timp de la data vanzarii se prescrie dreptul de a cere anularea unui contract de vanzare a unui imobil? (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa mi spuneti ce sanse am, la urmatoarea speta: ... ani24 ani24 Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce sanse am, la urmatoarea speta: suntem 3 frati, 2 surori si un frate, una fintre surori a primit un apartament care era pe ... (vezi toată discuția)
Contractul de vanzare-cumparare RCP RCP Reclamantul cheama in judecata paratul solicitand instantei constatarea nulitatii absolute a contractului de vanzare-cumparare incheiat intre ei si avand drept ... (vezi toată discuția)