Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,doresc sa ii fac contract de donatie fiicei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,doresc sa ii fac contract de donatie fiicei mele pe ...

Buna ziua,doresc sa ii fac contract de donatie fiicei mele pe un imobil,dar as dorii sa fiu si precauta totusi,daca in viitor voi avea surprize neplacute,si as dorii sa anulez accest contract,as dorii sa stiu ce trebuie stipulat in contract,si daca accesta se poate anula tot la notariat sau doar in instanta.am adresat acceasta intebare aici,deoarece doresc sa fiu informata inainte de a merge la notariat deoarece in caz de problema ,oar avocatul e cel care te ajuta.va multumesc cu deosebit respect pt raspuns
Donația nu poate fi anulată. Ai donat casa prin contract notarial, la revedere.
Se poate revoca prin instanță doar în caz de ingratitudine.

Cel mai precaut este să nu donați la nimeni nimic, ci să lăsați ca la timpul când va sosi vremea, să vă moștenească.
Dapix, utilizator
Daca vreti sa fiți precauta, nu ii donati.