avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Sunt garant ipotecar si fidejusor la un credit luat de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Sunt garant ipotecar si fidejusor la un credit luat de o firma ...

Sunt garant ipotecar si fidejusor la un credit luat de o firma in insolventa; s-a deschis executarea silita impotriva mea- nu au fost inca trimise actele de executare. Gajurile firmei la acel credit au fost devalizate de fostul director. Administratorul judiciar refuza sa imi puna la dispozitie acte cu care sa fac plangere penala- extrase de trezorerie, contracte false etc, nici el nu face nimic. Pot cere actele prin ordonanata presedentiala sau ce pot face sa le obtin ?imi trebuiesc destul de repede sa ma apar in contestatia la executarea silita.
Cel mai recent răspuns: nitmar , utilizator 18:25, 10 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În contestația la executare puteți solicita instanței sa solicite acele acte de la persoanele care le detin.
Puteți face procedura de asigurare a probelor prev de art. 359 cod proc civ dacă este cazul.
Puteți depune plângerea penala și sa aratati acolo dovezile, solicitand administrarea acestora de către organele de urmărire penala, care le pot cere lichidatorului sau instanței sau în posesia oricui ar fi.
Va multumesc

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

În contestația la executare puteți solicita instanței sa solicite acele acte de la persoanele care le detin.
Puteți face procedura de asigurare a probelor prev de art. 359 cod proc civ dacă este cazul.
Puteți depune plângerea penala și sa aratati acolo dovezile, solicitand administrarea acestora de către organele de urmărire penala, care le pot cere lichidatorului sau instanței sau în posesia oricui ar fi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fidejusor fara voie moldoveanui moldoveanui Sotul meu a semnat un contract de credit ipotecar, pe firma, de la o banca. La vreamea respectiva firma avea doi asociati - eu si sotul meu. In contract ... (vezi toată discuția)
Cum pot ataca in instanta? mdcc mdcc cum pot ataca o hotarare data de o judecatorie pentru incuviintare silita,deoarece a fost ceruta incuviintarea executarii silite la o alta judecatorie fata de ... (vezi toată discuția)
Executare silită bunuri care nu fac obiectul garanției. are șanse o acțiune privind abuzul de drept și rea-credința executorului? maxxlro maxxlro As dori sa stiu care ar fi sansele de castig ale unei actiuni privind abuzul de drept sau formularea cu rea credinta ori inducerea in eroare a instantei cu ... (vezi toată discuția)