Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Împrumut pe firmă cheltuială deductibilă?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Împrumut pe firmă cheltuială deductibilă?

Este rambursarea unui împrumut dat firmei de către asociat (fără dobândă) o cheltuială deductibilă în scopului calculării impozitului pe profit? În ideea în care împrumut un leu, produc doi, unul îl dau înapoi, mai rămân cu un leu. Statul îmi impozitează doi? De ce?
Statul va impoziteaza doi lei ( daca platiti impozit pe venit ) sau diferenta intre cei doi lei si cheltuieli ( daca platiti impozit pe profit ) . Doar ca ratele la imprumut nu sunt cheltuiala ( nici deductibila , nici nedeductibila ) , dupa cum nici cand v-a intrat in cont imprumutul nu a fost venit . Doar dobanda la imprumut o puteti trece pe cheltuieli ( atunci cand exista dobanda de platit ) .
CHKa, utilizator