Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cu cei care lucram in Chimie și Petrochimie ce se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cu cei care lucram in Chimie și Petrochimie ce se întâmplă ...

Cu cei care lucram in Chimie și Petrochimie ce se întâmplă vom avea ceva facilități sau schimbări la noua lege se poate ieși mai repede la pensie care sunt noile reglementari
Legea noua este in parlament. Dupa aprobare in parlament, promulgare de presedinte si publicare in MO vom cunoaste prevederile legii si data aplicarii.
Ce prevede noua lege am 34 de ani in Industria chimica Azomures și 53 ani vârsta as putea ieși în pensie

POPA GHEORGHE a scris:

Legea noua este in parlament. Dupa aprobare in parlament, promulgare de presedinte si publicare in MO vom cunoaste prevederile legii si data aplicarii.

Nimic special, in plus, fata de ceea ce se cunoaste din vechea lege.
Și ce prevede vechea lege pentru cei care au lucrat i Chimie și Petrochimie

POPA GHEORGHE a scris:

Nimic special, in plus, fata de ceea ce se cunoaste din vechea lege.

In calculul punctelor acumulate se are in vedere grupa de munca daca firma a intocmit documentatii, a primit avizul ITM/ inspectia muncii pentru locuri de munca si a nominalizat lucratori pe locuri de munca, venit pentru care s-a platit CAS, ore de noapte.